Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Król walczy o swoje PDF Drukuj Email
Niedziela, 06 Czerwiec 2010 09:58
Według ,,Presserwisu''- Marek Król złożył pozew przeciw AWR "Wprost", wydawcy tygodnika "Wprost. Król żąda uchylenia decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym i wypłaty odszkodowania.
Król został zwolniony niedawno w związku z opublikowanym 19 kwietnia felietonem "Nie polezie orzeł w GWna". Wydawca uznał, że publikacja artykułu naraziła go na poważne konsekwencje finansowe i na utratę zaufania wśród czytelników, oraz spowodowała możliwość wszczęcia postępowania sądowego o naruszenie dóbr osobistych lub zniesławienie ze strony osób, które zostały obrażone w felietonie (Adama Michnika, red. naczelnego "Gazety Wyborczej", i reżysera Andrzeja Wajdy).

Król powody zwolnienia określa jako "kuriozalnie" i tłumaczy, że artykułu nie opublikował samowolnie i że tekst był akceptowany przez kierownictwo redakcji. Były red. naczelny "Wprost" domaga się uchylenia decyzji o zwolnieniu i odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł "Presserwis", Król podpisał umowę o pracę na początku marca z dyrektorem wydawniczym "Wprost", Pauliną Król (prywatnie swoją żoną). Portal podaje, że umowa przewiduje honorarium w wysokości kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie, kary za rozwiązanie i zakaz konkurencyjnej działalności dla Króla. Piotr Misiło, przewodniczący rady nadzorczej AWR "Wprost", potwierdza zawarcie z Królem "nietypowej umowy opiewającej na bardzo wysoką kwotę". Twierdzi też, że jej zawarcie można interpretować jako "działanie na szkodę spółki". Umowa została zawarta gdy trwały poszukiwania nabywcy większościowego pakietu udziałów w AWR "Wprost".
Misiło przypomniał, że wydawca tygodnika jest w sporach sądowych z osiemnastoma osobami, które wytoczyły spółce procesy za podobną formę publicystyki.


Źródło: TOK FM (31 maja 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7954996,Marek_Krol_pozywa_AWR__Wprost__za_zwolnienie_dyscyplinarne.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie