Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Olechowski uważa debaty w TVP za manipulacyjne PDF Drukuj Email
Wtorek, 08 Czerwiec 2010 21:04

Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski skierował do Państwowej Komisji Wyborczej skargę na TVP w związku z organizacją przez telewizję publiczną oddzielnych debat dla kandydatów ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych. Według Olechowskiego to manipulacja.


 

"Jesteśmy poruszeni, niezadowoleni z decyzji o tym, żeby arbitralnie podzielić kandydatów w tych wyborach na kandydatów, którzy reprezentują partie parlamentarne i pozostałe. Po przestudiowaniu ustawy wyborczej nic nie znajdujemy na ten temat, żeby kandydatów można było w ten sposób dzielić" - powiedział Olechowski, ogłaszając decyzję dziennikarzom. "Nie wolno kandydatów dzielić na mężczyzn i kobiety, a co dopiero na niepartyjnych i partyjnych, a wśród nich na tych, którzy reprezentują partie parlamentarne. To wydaje się nam nie mieć nic wspólnego z misją publiczną, natomiast wiele wspólnego z manipulacją" - podkreślił kandydat.

Według Olechowskiego, TVP na debatę czterech kandydatów partii reprezentowanych w parlamencie chce zarezerwować lepszy czas antenowy. "To w moim odczuciu jest przykład manipulacji i dlatego złożyliśmy skargę do komisji wyborczej" - wyjaśnił kandydat. W skardze do PKW sztab Olechowskiego prosi Komisję, by wypowiedziała się, czy działania TVP są zgodne z konstytucją oraz ordynacją wyborczą.

"W przypadku stwierdzenia nielegalności takiego działania zwracam się z wnioskiem o podjęcie odpowiednich kroków prawnych mających na celu zaprzestanie naruszania prawa. Jednocześnie proszę o odpowiedź na pytanie, czy działanie polegające na klasyfikacji kandydatów na różne grupy i odmienne ich traktowanie przez nadawców, będące faktycznie dyskryminacją niektórych kandydatów, jest naruszeniem prawa mogącym skutkować stwierdzeniem przez Sąd Najwyższy nieważności wyboru prezydenta" - napisał w skardze pełnomocnik komitetu Olechowskiego Maciej Szmigiero.

Olechowski potwierdził, że nie weźmie udziału w debacie organizowanej przez TVP.

 
 
Źródło: Gazeta.pl (8 czerwca 2010 roku) Olechowski skierował do PKW skargę na TVP


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie