Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - mazowieckie Akt oskarżenia dla dziennikarza za ujawnienie akt w sprawie seksafery

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Akt oskarżenia dla dziennikarza za ujawnienie akt w sprawie seksafery PDF Drukuj Email
Środa, 21 Lipiec 2010 21:37

Dnia 7 lipca, do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa wpłynął akt oskarżenia przeciwko byłemu dziennikarzowi Dziennika. 
Zarzut to rozpowszechnianie bez zgody sądu materiałów z postępowania przygotowawczego w sprawie seksafery. Akt oskarżenia sformułowano na podstawie trzech artykułów, które dziennikarz zamieścił w styczniu w Dzienniku. 

Wykorzystał w nich, za zgodą Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, informacje z akt prokuratorskich w sprawie oszustw finansowych na szkodę członków Samoobrony, na uzyskanie których uzyskał zgodę Sądu. W tym samym czasie w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim toczyła się inna sprawa przeciwko politykom Samoobrony. Prawdopodobnie tamtejszy Sąd korzystał z tych samych dokumentów. Prokuratura utrzymuje, żezezwolenie na wgląd w akta sprawy nie jest też jednoznaczne z uprawnieniem do ich opublikowania przed ujawnieniem tych materiałów w toku postępowania sądowego. A dziennikarz nie wnosił o prawo do publikacji.


Adwokat dziennikarza uważa, że akt oskarżenia jest kuriozalny. – Formułując taki zarzut, prokuratura uderza w wolność słowa i standardy demokratycznego państwa. Chce karać dziennikarzy za to, że dobrze wykonują swój zawód – mówi pełnomocnik oskarżonego. Zamierza on poprosić Helsińską Fundację Praw Człowieka, by przyjrzała się sprawie.

Dziennikarzowi grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do dwóch lat.
 – Po raz pierwszy nie poszedłem na wybory. Nie identyfikuję się już z tym państwem – mówi oskarzony dziennikarz.


Źródło: Onet.pl (8 czerwca 2010 rok) Dziennikarz oskarżony o ujawnienie akt w sprawie seksafery

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie