Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Z inicjatywy samorządu powstaje Radio Malbork PDF Drukuj Email
Środa, 15 Wrzesień 2010 21:07
Malborscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przeznaczeniu niemal 200 tys. zł na uruchomienie Radia Malbork. Wcześniej Urząd Miasta finansował już miesięcznik i gazetę internetową. 
Wniosek o przyznanie częstotliwości radiowej Miejski Dom Kultury, działający w imieniu burmistrza, złożył już w 2008 roku. Została ona przyznana w maju tego roku. Teraz MDK starał się będzie o koncesję na nadawanie programu. Radio ma obejmować zasięgiem Malbork i okoliczne miejscowości. Ma nadawać audycje publicystyczne, relacje reporterskie, debaty i lokalne programy informacyjne.

- Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, że samorząd z pieniędzy publicznych będzie finansował radio – powiedziała Dziennikowi Bałtyckiemu Agnieszka Grafińska-Dejna z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku. - Według polskiej konstytucji, media powinny być apolityczne i niezależne, a w takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że radio może być wykorzystywane jako tuba propagandowa. Dobrze jest, gdy samorząd wspiera inicjatywy obywatelskie, organizacje pozarządowe, które tworzą media. To są jednak te organizacje, które nie są finansowane i uzależnione od dotacji z samorządu.

Koszt utrzymania radia w pierwszym roku szacuje się na 60 tys. zł. Jak poinformował dyrektor MDK, na początku mają tam pracować osoby zatrudnione na co dzień w tej placówce i wolontariusze. Zatrudniona też ma być osoba do obsługi radia.

Mimo że w uchwale Rady Miasta jest napisane, że rozgłośnią ma kierować Miejski Dom Kultury, burmistrz Andrzej Rychłowski twierdzi, że po uzyskaniu koncesji w KRRiT samorząd nie musi sam jej prowadzić.

Źródło: Polska Dziennik Bałtycki (15 września 2010 r.)- http://www.dziennikbaltycki.pl/fakty24/307506,radio-malbork-za-pieniadze-z-budzetu-miasta,id,t.html#sondaWyniki

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie