Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Strajk w Radio Merkury? PDF Drukuj Email
Środa, 29 Wrzesień 2010 16:47
Działająca w rozgłośni Solidarność zamierza wejść w spór zbiorowy z zarządem firmy. Buntują przeciwko zmianom w strukturze spółki .    Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury nie zostanie dziś odwołany ze stanowiska. Posiedzenie rady nadzorczej rozgłośni po raz kolejny przełożono. Będzie za to negocjował ze związkowcami, którzy grożą strajkiem.
O odwołanie prezesa Rdesińskiego zabiega Tomasz Naganowski, przedstawiciel ministra skarbu w 5-osobowej radzie nadzorczej. Oprócz niego zasiada w niej trzech członków, którzy mają poparcie PiS-u (przewodniczący Robert Pietryszyn, b. radny wojewódzki Dariusz Szymczak oraz prawnik Katarzyna Materna), a z SLD kojarzony jest ekonomista Jerzy Handschke.
Naganowski chce odwołania Rdesińskiego, bo uważa, że ten szkodzi Radiu Merkury. Chodzi m.in. o jego kontrowersyjną politykę personalną. Rdesiński zatrudnił albo nawiązał współpracę z ludźmi "Gazety Polskiej", a także podziękował za współpracę Ninie Nowakowskiej, która pracowała w Merkurym prawie 20 lat.
Przy tym Rdesiński pozywa spółkę, w której jest zatrudniony, bo uważa, że zarabia za mało. Chce także zreorganizować strukturę rozgłośni, powołując wewnętrzny dział reklamy zamiast dotychczasowej zewnętrznej agencji.
Głosowanie w sprawie wniosku o odwołanie miało się odbyć już 6 września, ale na posiedzenie nie stawiła się trójka członków związanych z PiS-em i zabrakło kworum. Później spotkanie przełożono na 20, a w końcu na 27 września. Jednak dziś rada także się nie zbierze. Proponowany kolejny termin to 4 października, ale już teraz wiadomo, że stoi on pod znakiem zapytania.
- Skandalem jest, że w sytuacji, kiedy trzeba przedyskutować poważne problemy, z którymi boryka się rozgłośnia, część członków rady robi wszystko, żeby uniknąć dyskusji. Rada nadzorcza powinna spotykać się raz na dwa miesiące, tymczasem ostatnie spotkanie odbyło się 18 czerwca. Przekroczono już wszelkie możliwe terminy - podkreśla Naganowski.


Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań ( 26 września 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8428493,Pracownicy_z_Radia_Merkury_groza_strajkiem.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie