Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Wywieszał swastykę, nie stanie przed sądem PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 12 Styczeń 2009 20:14

Prokuratura rejonowa w Mrągowie (Warmińsko- mazurskie) umorzyła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa przez lekarza z Mikołajek.

Doktor Ryszard M. posiadał w swoim gabinecie symbole faszystowskie, takie jak swastyki oraz portret Hitlera. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski poinformował o umorzeniu śledztwa, z powodu nie dopatrzenia się znamion czynu przestępczego. Umorzono także drugi wątek dotyczący publicznego znieważenia narodu żydowskiego przez Ryszarda M. Sprawa wyszła na jaw po nadaniu telewizyjnego reportażu. Pokazano gabinet dr Ryszarda M., w którym przyjmuje on pacjentów. W gabinecie znajdował się m.in. portret Adolfa Hitlera, swastyki, żelazny krzyż, który przyznawano za zasługi wojenne niemieckim żołnierzom. Podczas jednej z wypowiedzi lekarz miał znieważyć Żydów nazywając ich "parchami". Policja prowadząca śledztwo przesłuchała sąsiadów i pacjentów lekarza. Żaden z nich nie potwierdził, że doktor propaguje faszystowski ustrój państwa. Sam lekarz także podczas przesłuchania wyjaśnił, że nie miał zamiaru propagować treści faszystowskich a przedmioty z czasów III Rzeszy to jego hobby.

Źródło PAP (12 stycznia 2009)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie