Strona główna O programie Aktualności programu Relacja z pierwszej konferencji Obserwatorium

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Relacja z pierwszej konferencji Obserwatorium PDF Drukuj Email
Środa, 14 Styczeń 2009 09:37

Dnia 13 stycznia 2009 r. odbyła się pierwsza konferencja organizowana przez Obserwatorium wolności mediów w Polsce pt. Autoryzacja w prawie prasowym – wyrok TK i co dalej?

Debatę poprowadził dr Adam Bodnar, który przedstawił zdanie odrębne sędziego TK, prof. Andrzeja Rzepińskiego do wyroku TK na temat autoryzacji, z dnia 29 września 2008 r. W debacie, w charakterze prelegentów wystąpiła red. Teresa Torańska, prof. Bogudar Kordasiewicz, dr Michał Zaremba oraz dr Ireneusz C. Kamiśńki.

Na konferencję przybyli liczni dziennikarze, przedstawiciele Izby Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, studenci wydziałów dziennikarstwa i prawa oraz współpracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dr Michał Zaremba przedstawił uczestnikom sprawę redaktora Wizerkaniuka z Gazety Kościańskiej, który wniósł sprawę do Trybunału Konstytucyjnego po tym jak został skazany za publikację wypowiedzi bez autoryzacji. Wypowiedział się on negatywnie na temat odpowiedzialności karnej za naruszenie obowiązków wynikających z art. 14 Ustawy Prawo Prasowe z dnia 26 stycznia 1984 r.

Dr Ireneusz C. Kamiński odniósł się do standardów międzynarodowych, w szczególności do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które przeciwne jest karnej odpowiedzialności dziennikarzy oraz ustanawia zmniejszone środki ochrony przed krytyką osób publicznych, w tym polityków.

Z kolei red.Teresa Torańska broniła instytucji autoryzacji, przekonując o korzyściach z niej płynących dla wywiadu i całokształtu warsztatu dziennikarskiego. Odniosła się ona do wielu przykładów wynikających z jej własnej praktyki.

Prof. Bogudar Kordasiewicz wypowiedział się na temat istoty instytucji autoryzacji w prawie prasowym, krytykując odpowiedzialność karną za jej nieprzestrzeganie.

W debacie głos zabrali m.in. redaktor Halina Bortnowska, redaktor Ewa Siedlecka, redaktor Ewa Wanat, Marek Frąckowiak z Izby Wydawców Prasy oraz Michał Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej informacji o konferencji na stronie konferencji.


 

  

      

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie