Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - łódzkie Łódź: festiwal mediów "Człowiek w zagrożeniu"

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Łódź: festiwal mediów "Człowiek w zagrożeniu" PDF Drukuj Email
Wtorek, 16 Listopad 2010 12:43
46 filmów dokumentalnych rywalizować będzie o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry - XX Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", który w środę rozpocznie się w Łodzi. W konkursie wystartuje również 14 reportaży radiowych. Łódzki festiwal uznawany jest za jeden z najważniejszych w kraju przeglądów filmów i reportaży dokumentalnych rejestrujących patologie, nietolerancję, problemy wynikające z transformacji, uwikłań w politykę i z ogólnej kondycji człowieka. Tegoroczna edycja dedykowana jest znanemu dokumentaliście Kazimierzowi Karabaszowi, który w tym roku obchodzi 80. urodziny. Jak powiedziała we wtorek PAP kurator festiwalu Monika Chybowicz-Brożyńska, Karabasz pierwszy w polskim filmie wyznaczał kanon, co wolno, a czego nie wolno pokazywać nawet w filmie o charakterze dokumentalnym. "Tymczasem wiele współczesnych dokumentów tego kanonu nie przestrzega" - mówiła. W trakcie trwania imprezy widzowie będą mieli okazję obejrzeć filmy zarówno doświadczonych dokumentalistów, jak i debiutantów. Po raz pierwszy reportaże radiowe będą prezentowane w studio radiowym. W poprzednich edycjach festiwalu odbywało się to na sali kinowej. Na festiwalu pokazany zostanie m.in. film "Hotel Polski" odsłaniający kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku, a dotyczącej tzw. "ambasady dla Żydów" - miejsca, gdzie za duże pieniądze mogli oni kupować paszporty krajów południowoamerykańskich lub państw neutralnych. Będzie można też zobaczyć "Pociąg specjalny Warszawa-Smoleńsk-Warszawa", film opowiadający o rodzinach katyńskich, które wybrały się pociągiem specjalnym w podróż do Smoleńska, aby w 70. rocznicę mordu w lesie katyńskim wspólnie z prezydentem Lechem Kaczyńskim oddać hołd swoim krewnym. Wiadomość o śmierci prezydenta, jego małżonki i całej delegacji wywołała rozpacz i ból w sercach wszystkich oczekujących. Filmy i reportaże radiowe oceniać będzie jury, w skład którego weszli m.in. reżyser filmowy, krytyk, pisarz i dziennikarz. Festiwalowi towarzyszyć będą seminaria oraz wystawy fotografii. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Zakończenie festiwalu i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę.

Źródło: Polska Dziennik Łódzki,  „Łódź: festiwal mediów "Człowiek w zagrożeniu" (2010-11-16)
http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/332995,lodz-festiwal-mediow-czlowiek-w-zagrozeniu,id,t.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie