Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Polska Prokuratura Okręgowa weżmie pod lupę przeciek informacji

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Prokuratura Okręgowa weżmie pod lupę przeciek informacji PDF Drukuj Email
Niedziela, 05 Grudzień 2010 22:24
Warszawska Prokuratura Okręgowa bada sprawę przecieku do tygodnika "Wprost" informacji z akt śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chodzi o ok. 30 protokołów z zeznań świadków.
Okręgowa Prokuratura Wojskowa wyłączyła z prowadzonego śledztwa i przekazała nam materiały dotyczące opublikowanego w tygodniu "Wprost", 2 listopada, artykułu - powiedziała dziś rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Monika Lewandowska. Jak dodała, prokuratorzy będą badać sprawę z artykułu 241 kodeksu karnego, który mówi o rozpowszechnianiu bez zezwolenia prokuratury wiadomości z postępowania przygotowawczego. Jest to zagrożone karą do dwóch lat więzienia. W wyłączonych materiałach znajduje się ok. 30 protokołów zeznań świadków.
Na początku listopada, we "Wprost" pojawiła się publikacja, z której wynikało, że dziennikarze tygodnika dotarli do 57 tomów akt śledztwa smoleńskiego. Według nich, z tych materiałów wynika m.in., że prokuratorzy poświęcają bardzo dużo energii badaniu hipotezy, czy gen. Andrzej Błasik siedział za sterami samolotu. O jego relacje z załogami rządowych samolotów śledczy - jak napisano - wypytywali pilotów, ich rodziny, znajomych, łącznie kilkanaście osób. Dziennikarze powoływali się m.in. na zeznania Magdaleny Protasiuk, wdowy po kpt. Arkadiuszu Protasiuku.

Tuż po tej publikacji prokuratura wojskowa poinformowała, że wyłączy materiały z prowadzonego przez siebie śledztwa w celu przeprowadzenia postępowania ws. tego przecieku. Prokuratorzy stwierdzili m.in., że dziennikarze tygodnika weszli bezprawnie w posiadanie kopii akt śledztwa, a ich fragmenty zacytowali bez zgody prokuratora prowadzącego postępowanie.
Źródło: Gazeta.pl ( 2 grudnia 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8754286,_Wprost__pod_lupa_prokuratury___sledczy_badaja_przeciek.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie