Strona główna Publikacje Publikacja 8: Współczesna Cenzura?

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Publikacja 8: Współczesna Cenzura? PDF Drukuj
Publikacja zawiera materiały z konferencji "Współczesna cenzura?", która odbyła się 6 maja 2010 r. w Lublinie w ramach obchodów dwudziestolecia zniesienia cenzury w Polsce. Podczas konferencji omówiono instytucje, które dziś mogą niekiedy być stosowane jako współczesne narzędzia cenzury: art. 212, prawo autorskie, ustawa o KRRiT, czy zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu publikacji dzieła.
Na konferencji wystąpili: Mirosław Wróblewski - dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich; Krzysztof Burnetko – publicysta, Tygodnik Polityka; dr Adam Bodnar – Helsińska Fundacja Praw Człowieka; oraz Jarosław Lipszyc - członek zespołu Krytyki Politycznej, prezes Fundacji Nowoczesna Polska.

W publikacji znajduje się również wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie instytucji zabezpieczenia powództwa w procesach o ochronę dóbr osobistych przeciwko mediom (wraz z relacją z rozprawy i krótkim omówieniem orzeczenia).

Publikacja do ściągnięcia:
Współczesna cenzura? 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie