Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Radio Gdańsk bez ,, polityków'' PDF Drukuj Email
Wtorek, 25 Styczeń 2011 12:33
Pod hasłem odpolitycznienia mediów publicznych do rady nadzorczej Radia Gdańsk ponownie idą politycy i osoby związane z partiami. Tym razem występują jako kandydaci... wyższych uczelni.

Aby ograniczyć do minimum wpływ polityków na media publiczne, Platforma Obywatelska w ubiegłym roku przeforsowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.
- Ta ustawa ma odpolitycznić wybór rad nadzorczych radia i telewizji - zapowiadał Rafał Grupiński, poseł PO.
Wedle nowych przepisów, jednego członka rady nadzorczej spółki radiowej powołuje minister skarbu, a pozostałych czterech wybiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Rada czyni to w jawnym konkursie i - co było kluczową zmianą - wybiera spośród osób, którym rekomendacji udzieliły wyższe uczelnie publiczne.
Do pierwszego etapu wyboru do rady nadzorczej Radia Gdańska weszło 15 osób, z czego co najmniej pięć jest silnie identyfikowanych politycznie.
Działacze polityczni zaczęli więc zabiegać o rekomendacje uczelni, ale okoliczności, w jakich je otrzymują, nie są bardziej czytelne niż dotychczas.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trojmiasto ( 24 stycznia 2011 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8992937,Jak_to_sie_robi_na_Pomorzu__radio__bez__politykow.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie