Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - łódzkie Zakończono przesłuchania większości kandydatów do RN Radia Łódź

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zakończono przesłuchania większości kandydatów do RN Radia Łódź PDF Drukuj Email
Czwartek, 27 Styczeń 2011 13:57
Zakończono w czwartek w Łodzi przesłuchania kolejnych czterech kandydatów do Rady Nadzorczej Radia Łódź. Na rozmowę czeka jeszcze jedna osoba - wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, który przebywa obecnie poza granicami kraju.
Łącznie o miejsca w RN łódzkiej rozgłośni ubiega się 11 osób, które przeszły do trzeciego etapu konkursu. Spośród nich KRRiT wybierze czterech członków; piątego wskaże minister skarbu. Kandydaci byli oceniani pod kątem zdolności, umiejętności i wiedzy w zakresie zarządu i nadzoru nad spółkami, wiedzy na temat roli i zadań mediów publicznych oraz dokonań kandydatów. Musieli także odpowiadać na pytania dotyczące sposobów pozyskiwania środków finansowych, na temat funkcji, jakie lokalna rozgłośnia powinna spełniać wobec regionu czy znajomości prawa medialnego.
W środę członkowie KRRiT rozmawiali z sześcioma kandydatami do RN: b. prezesem Radia Łódź, ekonomistą Krzysztofem Sadowskim, historykiem, posłem na Sejm II kadencji Wiesławem Gołębiewskim, b. prezesem Radia Łódź Krzysztofem Jędrzejczakiem, prof. Bogusławem Kaczmarkiem z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Józefem Kobosem z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz radną SLD w łódzkiej radzie miejskiej Małgorzatą Niewiadomską-Cudak. Pierwszym przesłuchiwanym w czwartek był ekonomista Marek Sempach, dla którego media publiczne, a zwłaszcza regionalne, powinny "budować tożsamość regionalną, edukować słuchaczy, a także "stawiać" na kulturę zarówno tą najwyższą, jak i związaną z regionem. Według niego media te "wiążą społeczeństwo z regionem". Kolejną osobą była zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Ewa Smulewicz. Pytana m.in. w jaki sposób zwiększyć budżet Radia Łódź odpowiedziała, że może to nastąpić np. poprzez zwiększenie reklam. Aby jednak tak się stało, radio musi zwiększyć swoją słuchalność.
Trzecim kandydatem, z którym przeprowadzono rozmowę, był polonista, b. dziennikarz Krzysztof Spychalski, który jest przekonany, że radio publiczne, zobowiązane do realizacji misji, wcale nie musi być "nudnym radiem". Zaznaczył jednak, że nie może ono funkcjonować w oderwaniu od rynku. Jego zdaniem w rozgłośniach publicznych koszty nie są "skorelowane z rynkiem".
Ostatnią osobą był ekonomista prof. Andrzej Szablewski, który jest przekonany, iż media publiczne odgrywają ogromną rolę zarówno w życiu społecznym, jak i politycznym. Ich siłą jest "pokazywanie różnych stanowisk". Aby jednak konkurować z mediami niepublicznymi oferta mediów publicznych musi zacząć budzić zainteresowanie.
Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka przesłuchania spełniły swoją rolę. Dworak uważa, że formuła otwartego konkursu to dobra formuła. "Ten sposób wyłaniania kandydatów choć ma swoje wady, jest lepszy od tego, co się działo poprzednio, czyli bez wiedzy opinii publicznej" - powiedział PAP. Dodał, że po zakończeniu przesłuchań kandydatów do rad nadzorczych trzeba będzie wyciągnąć jakieś wnioski, o których jeszcze nie chce mówić.
Łódź była trzecim miastem - po Poznaniu i Kielcach - gdzie członkowie KRRiT przesłuchiwali kandydatów do rad nadzorczych lokalnych rozgłośni Polskiego Radia. Zarówno w Poznaniu, jak i Kielcach, wybrano już członków RN. Jak powiedział Dworak, kolejne przesłuchania odbędą się w piątek w Warszawie, a w przyszłym tygodniu - w Katowicach i Krakowie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, „Zakończono przesłuchania większości kandydatów do RN Radia Łódź” (2011-01-27)


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie