Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - lubelskie Iluzoryczny kontakt z mediami powodem zwolnienia z pracy

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Iluzoryczny kontakt z mediami powodem zwolnienia z pracy PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 19 Styczeń 2009 22:55
Dorota Daniłoś-Sobczak z Puław przed trzema miesiącami straciła pracę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wczoraj wygrała proces przed sądem pracy, który nakazał pracodawcy przywrócić zwolnioną na poprzednie stanowisko i wypłacić zaległe wynagrodzenie. Jak się dowiadujemy powodem zwolnienia mogła być... rozmowa z dziennikarzem! Pracownica PCPR, D. Daniłoś-Sobczak, kierowała w Puławach Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Zgodnie z decyzją starosty Sławomira Kamińskiego miała również nadzorować puławski Dom Dziecka. Wykonując te zadania we wspomnianej placówce, naraziła się staroście.
Zaczęło się od anonimowych ankiet wypełnianych przez wychowanków, z których wynikało, że w Domu Dziecka może być stosowana przemoc. D. Daniłoś-Sobczak skontaktowała się z jedną ze swych podopiecznych, która przebywała w tym Domu. Chciała zorientować się w sytuacji. Jednocześnie o wynikach ankiet napisali dziennikarze „Dziennika Wschodniego”. Do starosty S. Kamińskiego dotarły informacje, że to kierowniczka OIK-u skontaktowała swoją podopieczna z dziennikarzami. Urzędnik uznał to za wystarczający powód do dyscyplinarnego zwolnienia kobiety z pracy.
D. Daniłoś-Sobczak zaprzeczała, by kontaktowała kogokolwiek z zamieszkujących w Domu Dziecka z mediami. Prawdziwość tych twierdzeń musiała udowodnić przed sądem.

Więcej w artykule Pawła Buczkowskiego „Starosta mnie uciszył”, „Dziennik Wschodni”
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081007/PULAWY/958272818
oraz w artykule Aldony Iwon „Zwolniona może już wrócić do pracy”, „Dziennik Wschodni”
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090119/PULAWY/653210222

Piotr Giczela
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie