Strona główna Litygacja W. Dąbrówka - pozew o ochronę dóbr osobistych za krytykę publicznego radia

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

W. Dąbrówka - pozew o ochronę dóbr osobistych za krytykę publicznego radia PDF Drukuj Email
Wtorek, 11 Sierpień 2009 09:07

Stan faktyczny

Red. Wojciech D
ąbrówka, dziennikarz Radia Dla Ciebie (warszawski oddział Polskiego Radia) zwrócił się do Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce z prośbą o pomoc, gdy władze rozgłośni nagle odsunęły go od prowadzenia autorskiej audycji „Co ty na to?”, do której w charakterze komentatorów zapraszani są przedstawiciele młodzieżówek partii parlamentarnych.  Zdaniem dziennikarza była to kara, jaką poniósł za ujawnienie na antenie nacisków Prezesa stacji, aby do jednego z programów zaprosić przedstawiciela Młodych Regionów (młodzieżówki Partii Regionów, zrzeszającej m.in. byłych członków Samoobrony) zamiast przedstawiciela Forum Młodych Ludowców  (młodzieżówki PSL).

W. Dąbrówka utrzymuje, że młodzieżówkę Partii Regionów zaproszono do studia na prośbę Prezesa RDC P. W. (który w przeszłości był asystentem jednego z posłów Samoobrony, obecnie we władzach PR). Tymczasem dziennikarz nie chciał się zgodzić na udział przedstawiciela Młodych Regionów, ponieważ byłoby to niezgodne z założeniami programu. Ostatecznie w audycji wystąpił zaproszony w ostatniej chwili członek FML.  

W oświadczeniu skierowanym do Rady Etyki Mediów, KRRiT i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, W. Dąbrówka napisał, że po programie zablokowano mu służbowe konto poczty elektronicznej (o czym  dowiedział się dopiero przy próbie zalogowania) oraz bez powiadomienia usunięto jego nazwisko jako prowadzącego program „Co ty na to?” ze strony internetowej audycji. Gdy dziennikarz zjawił się w radiu, aby poprowadzić program w kolejnym tygodniu – nie został wpuszczony do budynku rozgłośni. Autorską audycję W. Dąbrówki  „Co ty na to” miał poprowadzić nowy prowadzący.  Zaproszeni tego dnia do programu przedstawiciele młodzieżówek, oburzeni takim postępowaniem władz stacji, opuścili  radiowe studio.

Po tych wydarzeniach, z inicjatywy ówczesnego Prezesa Radia P. W., w imieniu Radia Dla Ciebie zostało wniesione powództwo o ochronę dóbr osobistych rozgłośni. Zdaniem powoda, red. Dąbrówka rozgłaszał nieprawdziwe informacje o zachowaniu Prezesa i tym samym naraził na szwank reputację radia. Ponadto, powód domaga się od pozwanego w pozwie m.in. opublikowania przeprosin oraz zapłaty 50.000 tys. złotych na cel społeczny.

Problem prawny

  • Ochrona dóbr osobistych osoby prawnej – w tym przypadku publicznej rozgłośni radiowej
  • Granice prawa do krytyki nieprawidłowości w funkcjonowaniu mediów publicznych dokonywanej przez jej pracowników, standardy prowadzenie polityki kadrowej w publicznym radiu.

Działania Obserwatorium

Opisana przez dziennikarza sytuacja wzbudziła nasze zaniepokojenie, gdyż z relacji red. Dąbrówki wynika, że mogło dojść do naruszenia standardu poszanowania niezależności dziennikarskiej oraz złamania zasad etycznych w publicznym radiu.  W związku z tym, 25 sierpnia 2010 r. wystąpiliśmy do Prezesa RDC z oficjalnym pismem, prosząc o wyjaśnienie okoliczności zerwania współpracy z Wojciechem Dąbrówką.

Ponadto, w związku z toczącym się postępowaniem konsultacji prawnych pro bono udzieliła dziennikarzowi mec. Marzanna Sobaniec z Kancelarii Prawnej Magnusson.


 

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie