Strona główna Publikacje „Własność mediów, pluralizm informacyjny, wolność słowa”.

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

„Własność mediów, pluralizm informacyjny, wolność słowa”. PDF Drukuj
 


Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce, wydanej wspólnie z Konrad Adenauer Stiftung pt. „Własność mediów, pluralizm informacyjny, wolność słowa”. Złożyły się na nią teksty przygotowane przez panelistów – polskich i międzynarodowych ekspertów od rynku medialnego i wolności słowa, którzy wystąpili podczas dwudniowej konferencji o tym samym tytule w październiku zeszłego roku.
 

Podczas konferencji starano się ustosunkować do roli mediów publicznych w dzisiejszych czasach, do relacji pomiędzy wydawcami a dziennikarzami, do kwestii poszukiwania zysku i gwarancji niezależności, do szerzącej się tabloidyzacji mediów, jak również do roli, jaką w tym zakresie odgrywają nowe media, w szczególności Internet. Celem konferencji było jednak przede wszystkim wzbudzenie debaty i dyskusji o wpływie struktur właścicielskich na wolność słowa:„Coraz dalej posunięta koncentracja mediów ma niewątpliwy wpływ na jakość wiadomości i informacji jakie są przekazywane na szczeblu lokalnym, narodowym i światowym. Wydaje się, że mniejsza ilość spółek medialnych ma wpływ na ilość dziennikarzy zajmujących się dziennikarstwem śledczym, co z kolei ma wpływ na jakość przekazywanych informacji oraz kontrolę władzy (poprzez opisywanie różnego rodzaju nieprawidłowości). To z kolei prowadzi do sytuacji, w której pewne kluczowe sprawy są omijane, wiele błędów władzy nie zostaje wytkniętych, mniej nadużyć ujrzy światło dzienne. Większa konsolidacja mediów może wpływać na korporacyjną kontrolę mediów skupiając się na ekonomicznym zysku, a nie na tradycyjnej misji mediów, informacji, edukacji itd.”.

                                                                              Ze wstępu Dominiki Bychawskiej – Siniarskiej (redaktorki publikacji)

Wśród autorów publikacji znaleźli się: Tomasz Goban – Klass, Kjetil Haanes, Karol Jakubowicz, Ireneusz C. Kamiński, Ewa Komorek, Andrzej Krajewski, Krzysztof Kuik, Stanisław Mocek, Taras Shevchenko, Maciej Strzembosz, Joachim Weidemann, Layla Madatli, Maciej Wierzyński.

Publikację można ściągnąć tutaj.


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie