Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Komornik zapuka po pieniądze do ojca Rydzyka PDF Drukuj Email
Sobota, 21 Styczeń 2012 08:45

Sąd zlecił komornikowi egzekucję 4,5 tys. zł kar finansowych, których dyrektor Radia Maryja nie zapłacił po wyroku za prowadzenie bez pozwolenia publicznej zbiórki pieniędzy.

Decyzja jest konsekwencją zeszłotygodniowego werdyktu sądu odwoławczego, który oddalił skargę o. Tadeusza Rydzyka na odmowę odroczenia mu płatności należności. Przypomnijmy, że składają się na nią 3,5 tysięczna grzywna oraz 1 tys. zł kosztów postępowania. Sąd ukarał go w ten sposób za to, że jego stacja cyklicznie emitowała w 2009 r. - nie mając na to zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - apele o wpłaty na Telewizję Trwam, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz odwierty geotermalne w Toruniu.
Redemptorysta mógł jeszcze uniknąć przymusowej egzekucji, warunkiem była wpłata całej kwoty przed przekazaniem akt sprawy do wydziału wykonywania orzeczeń karnych w toruńskim sądzie rejonowym. Miał na to kilka dni, lecz do piątku tego nie zrobił. A ponieważ dokumentacja spłynęła tam w czwartek, od ręki wydano zlecenie dla komornika. Ten ma działać szybko, ale nie ma formalnego terminu, w jakim powinien ściągnąć należności. Możliwe też, że nie będzie miał nic do roboty - stanie się tak, jeśli o. Rydzyk zapłaci.

Inny możliwy wariant - egzekucja okaże się nieskuteczna, wszak szef Radia Maryja jako zakonnik musiał złożyć śluby ubóstwa i teoretycznie nie powinien mieć majątku. Wtedy duchownym znowu zajmował będzie się sąd. Może zamienić mu grzywnę na prace społeczne, a w ostateczności na areszt. Do tego jednak droga daleka. Pole manewru ma także o. Rydzyk: może np. złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty, a nawet umorzenie grzywny.

Źródło Gazeta Wyborcza Toruń dnia 21.01.2012
http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,11005145,Komornik_zapuka_po_pieniadze_do_ojca_Rydzyka.html#ixzz1k50HrmmS

 

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie