Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

20 tys. zł kary dla Radia Maryja za ukrytą reklamę PDF Drukuj Email
Piątek, 13 Lipiec 2012 08:44
 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie ukarała Warszawską Prowincję Redemptorystów - nadawcę Radia Maryja - za emisję ukrytych reklam. Redemptoryści nie komentują sprawy.

Krajowa Rada przeprowadziła analizę przesłanych do kontroli fragmentów programu wyemitowanego na antenie Radia Maryja w dniach 3 i 4 grudnia 2011 r. i uznała, że nadawca po raz kolejny naruszył zapisy ustawy - poinformowano w czwartek na stronie internetowej KRRiT.

W ocenie Krajowej Rady w audycjach Radia Maryja znalazła się reklama m.in. starterów i zdrapek nowo uruchomionej sieci telefonicznej W Naszej Rodzinie oraz ofert
 SKOK Stefczyka.

KRRiT przypomniała, że to ponowna kara dla Radia Maryja za emisję ukrytych reklam. Poprzednia - w wysokości 4 tys. zł - została nałożona w kwietniu tego roku. Dotyczyła audycji wyemitowanych w maju 2011 roku; Rada uznała, że zawierały one ukryte reklamy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane. Krajowa Rada wzywała Warszawską Prowincję Redemptorystów do zaprzestania tej praktyki kilkakrotnie w latach 2010, 2011 i 2012.

Górna granica kary w tym przypadku mogła wynieść ponad 241 tys. zł. KRRiT zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości maksymalnie do 50 proc. rocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej do nadawania programu.

Nadawca powinien uiścić karę w ciągu dwóch tygodni na rachunek KRRiT. Przysługuje mu odwołanie do Sądu Okręgowego w
 Warszawie - Sądu Gospodarczego za pośrednictwem przewodniczącego KRRiT. 

Rzecznik Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła nie chciał w czwartek komentować tej sprawy. Powiedział, że w najbliższym czasie redemptoryści przedstawią swoje stanowisko.
Źródło;
.
Gazeta Wyborcza Toruń dnia 13.07.2012r
http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,12116934,20_tys__zl_kary_dla_Radia_Maryja_za_ukryta_reklame.html#ixzz20UKGYdJD

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie