Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - kujawsko-pomorskie Anna Sobecka pod sąd. Policja wnioskuje o jej ukaranie

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Anna Sobecka pod sąd. Policja wnioskuje o jej ukaranie PDF Drukuj Email
Piątek, 17 Sierpień 2012 13:26
 
 
Anna Sobecka z PiS stanie przed sądem za to, że zapłaciła grzywnę za o. Tadeusza Rydzyka. Policja uważa, że popełniła wykroczenie i wnioskuje o ukaranie posłanki.
Sobeckiej grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywna (maksymalnie 5 tys. zł), bo nie jest dla szefa Radia Maryja osobą najbliższą, a tylko one mogą dać skazanemu pieniądze na grzywnę lub ją za niego zapłacić. Mimo to 27 lutego br. posłanka uregulowała taką należność za redemptorystę, czym pochwaliła się tego samego dnia na konferencji prasowej, prezentując dziennikarzom dowód wpłaty 4755 zł.
 
Kwota jest pochodną wyroku, jaki o. Rydzyk dostał w ub.r. za prowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy na Telewizję Trwam, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz odwierty geotermalne w Toruniu. Duchowny karę jednak zignorował, a komornik nie był w stanie ściągnąć od niego grzywny i kosztów procesu. Ustalił, że dyrektor Radia Maryja nic nie ma, zaś jego wystawny tryb życia myli, bo majątek, z którego korzysta, jest własnością zakonu.

Kiedy sąd już przymierzał się do wprowadzenia o. Rydzykowi tzw. kary zastępczej - mogłyby być nią np. roboty społeczne - do akcji weszła Sobecka. Lecz gdy podała, że zapłaciła za niego grzywnę, policja zaczęła dostawać doniesienia, że złamała art. 57 par. 1 kodeksu wykroczeń. Po analizie materiału mundurowi doszli do tego samej konkluzji i we wtorek wysłali do sądu wniosek o ukaranie posłanki. Było to możliwe, bo gdy postępowanie nabrało rozmachu, parlamentarzystka sama zrzekła się immunitetu. - Nie mam nic do ukrycia. Mecenas instruował mnie, co robić, by nie popełnić błędów prawnych - mówiła "Gazecie", gdy w maju rozmawialiśmy z nią na ten temat.
 
Wcześniej publicznie stwierdziła, że płacąc grzywnę za o. Rydzyka, "działała zgodnie z prawem".
 
Przed wysłaniem sprawy do sądu policja przesłuchała Sobecką, ale nie ujawniła jej wyjaśnień. - Zebrany materiał dowodowy uzasadnia skierowanie wniosku o ukaranie - mówi Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej komendy. 
PYTANIE Czy sąd powinien ukarać Annę Sobecką?
 
Źródło:
Gazeta Wyborcza 17.08.2012
Więcej... http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,12323345,Anna_Sobecka_pod_sad__Policja_wnioskuje_o_jej_ukaranie.html#ixzz23oAfKoYx
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie