Strona główna Publikacje Publikacja 10: Media lokalne i regionalne - nierozwiązane problemy, nowe wyzwania

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Publikacja 10: Media lokalne i regionalne - nierozwiązane problemy, nowe wyzwania PDF Drukuj
 
Przedstawiamy najnowszą publikację „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” HFPC pt. „Media lokalne i regionalne w Polsce – nierozwiązane problemy, nowe wyzwania” pod redakcją Dominiki Bychawskiej – Siniarskiej i Doroty Głowackiej. Książka składa się z 3 części i adresowana jest przede wszystkim do dziennikarzy lokalnych oraz prawników zajmujących się prawem mediów.

Fragment "Wstępu":

„W pierwszej części publikacji zaprezentowana zostanie analiza problemów prawnych, z jakimi boryka się prasa lokalna i regionalna. Autorzy skupili  się m. in. na próbie zdefiniowania prasy lokalnej oraz pojęcia „dziennikarz” w nowej rzeczywistości mediów cyfrowych, analizie zasadności wytaczania procesów cywilnych przez organy władzy publicznej, trudnościach z dostępem do informacji publicznej, procesach karnych o zniesławienie oraz pochylili się nad problemem nieuczciwej konkurencji na rynku prasy.

W drugiej części publikacji oddaliśmy głos praktykom – wydawcom, redaktorom naczelnym i dziennikarzom prasy lokalnej (…).W swoich tekstach autorzy odnieśli się m. in. do kwestii konkurowania z prasą samorządową, ale także do nowych wyzwań dla lokalnych mediów, jakie wiążą się z rozwojem internetu i wprowadzaniem innowacyjnych modeli biznesowych. (…) Autorzy (…) opisują dotychczasowe doświadczenia i eksperymenty związane z wydawaniem swoich gazet w sieci oraz dzielą się przewidywaniami na temat przyszłości lokalnych mediów w erze cyfrowej.

Trzecia część publikacji została poświęcona wspomnianej platformie blogerskiej. Zamieściliśmy w niej opis funkcjonowania i założenia, jakie realizować ma „Lokalny monitoring wolności mediów”, a także wybór tekstów blogerów współpracujących z Obserwatorium w ramach tego projektu.”

 Wśród autorów znaleźli się m. in. prof. R. Kowalczyk, prof. J. Skrzypczak, dr Joanna Taczkowska – Olszewska,  mec. Piotr Kryczek, Katarzyna Batko- Tołuć, Szymon Osowski, Ewa Barlik, Aleksandra Mróz, Jacek Wojtaś, Piotr Piotrowicz, Dominik Księski, Jerzy Mianowski, Waldemar Śliwczyński oraz prawnicy „Obserwatorium” i  współpracujący z HFPC blogerzy, którzy monitorują zagrożenia dla wolności słowa w swoich województwach na platformie www.wolnoscmediow.org.  

Inspiracją do powstania książki była konferencja „Media lokalne i regionalne w Polsce”, która odbyła się w styczniu 2013 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i została zorganizowana wspólnie przez HFPC wraz z  Zakładem Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pod patronatem Izby Wydawców Prasy.

Książka ukazała się pod koniec 2013 r. Teraz można ją pobrać również ze strony internetowej w formacie PDF.

Zapraszamy do lektury! 

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie