Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Świat Raport Freedom House: swoboda internautów ulega stopniowemu ograniczaniu
Raport Freedom House: swoboda internautów ulega stopniowemu ograniczaniu PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 16 Listopad 2015 07:33
Amerykańska organizacja Freedom House, działająca na rzecz ochrony praw człowieka, opublikowała raport dotyczący przestrzegania wolności obywatelskich w sieci. Na podstawie wieloaspektowej analizy przeprowadzonej na próbie 65 państw stwierdzono, że w ostatnich pięciu latach swoboda działania użytkowników Internetu ulegała stopniowemu ograniczeniu.

Zgodnie z zebranymi danymi, w 42 (liczba ta wzrosła z 37 w roku poprzednim) spośród 65 krajów doszło do usunięcia z portali internetowych treści z przyczyn politycznych, religijnych, bądź społecznych w związku z przymusem zastosowanym przez władze państwowe. W 40 zaś odnotowano przypadki pozbawienia wolności z tych powodów. W 14 krajach zaostrzeniu uległy przepisy dotyczące kontroli państwowej nad materiałami publikowanymi w sieci, a w wielu z wziętych pod uwagę państw zaczęto wykorzystywać bardziej skuteczny sprzęt służący nadzorowi.

W raporcie zwrócono także uwagę na stygmatyzację szyfrowania jako narzędzia wykorzystywanego przez terrorystów, a także na fakt, że w dużej grupie państw podjęto próby zakazania lub ograniczenia możliwości wykorzystywania narzędzi chroniących prywatność w Internecie.

W wyniku analiz sporządzono również zestawienie odzwierciedlającej liczbę naruszeń wolności obywatelskich w sieci. Do państw, gdzie dochodzi do nich najrzadziej należą Islandia oraz Estonia, natomiast swobody internautów najbardziej ograniczane są w takich krajach jak Chiny, czy Syria i Iran.

Obecnie 61% spośród 3 miliardów internautów mieszka w krajach, gdzie stosowane są różnego rodzaju metody cenzury publikowanych treści, a 58% w takich, w których dochodzi do aresztowań w związku z rozpowszechnianiem materiałów w sieci. Nieco poniżej połowa użytkowników przebywa w państwach, gdzie doszło do ataków lub zabójstw z powodu udostępnienia informacji przy wykorzystaniu serwisów internetowych. Terytorium państw, w których stosowane jest odcinanie od sieci z powodu publikowania określonych treści zamieszkuje 37% użytkowników Internetu.

Źródło: WirtualneMedia

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie