Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Świat Saudyjski bloger otrzymał nagrodę Sacharowa

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Saudyjski bloger otrzymał nagrodę Sacharowa PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 21 Grudzień 2015 13:20
Tegoroczna nagroda im. Sacharowa trafiła w ręce Raifa Badawiego, pochodzącego z Arabii Saudyjskiej blogera i aktywisty.

Badawi jest twórcą forum internetowego Free Saudi Liberals, które było platformą wymiany poglądów na tematy polityczne i religijne. Działacz został aresztowany w 2012 roku m. in. pod zarzutem obrazy islamu i skazany na siedem lat więzienia oraz 600 batów. W roku 2014 karę zaostrzono do dziesięciu lat więzienia oraz 1000 batów, a dodatkowo zasądzona została także wysoka grzywna. Wymierzanie kary batów rozpoczęto w styczniu tego roku, jednak ze względu na zły stan zdrowia aktywisty i ostry sprzeciw międzynarodowej opinii publicznej wstrzymano tymczasowo dalsze jej wykonywanie.

Nagrodę w imieniu Badawiego odebrała jego żona, Ensar Haidar, przebywająca z dziećmi w Kanadzie, gdzie otrzymała azyl. Podczas uroczystości Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego zwrócił się z apelem do saudyjskiego władcy o ułaskawienie i bezwarunkowe zwolnienie blogera. 

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie