Strona główna Z wokandy Z kraju Sprawa bloga „Jawny Przedbórz” – pisemne uzasadnienie wyroku SR

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sprawa bloga „Jawny Przedbórz” – pisemne uzasadnienie wyroku SR PDF Drukuj Email
Środa, 14 Grudzień 2016 09:21

Publikujemy uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Radomsku w sprawie obowiązku rejestracji bloga. Sąd uniewinnił Pawła Ziębę, administratora strony „Jawny Przedbórz”, od zarzutu wydawania czasopisma bez rejestracji, uznając, że strona ta nie jest dziennikiem ani czasopismem i dlatego nie podlega obowiązkowi rejestracji (sygn. akt. VI W 250/16). Wyrok z 27 października 2016 r.  jest nieprawomocny. Oskarżyciel publiczny wniósł apelację.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że artykuły na blogu „Jawny Przedbórz” nie ukazują się w równych odstępach czasu i dlatego nie spełniają warunku periodyczności, a tym samym strona nie jest dziennikiem lub czasopismem w rozumieniu Prawa prasowego. Zdaniem Sądu brak periodyczności publikacji stanowił wystarczającą podstawę uniewinnia autora.

W uzasadnieniu podniesiono m.in. także problem przestarzałości Prawa Prasowego i jego nieadekwatności do obecnych realiów mediów.

Z wyrokiem można zapoznać się tutaj.

Fundacja Helsińska złożyła w tej sprawie opinię przyjaciela sądu. W stanowisku HFPC podkreśliła, że twórcy różnych amatorskich form ekspresji w internecie nie powinni być zaskakiwani tym, że nieświadomie tworzą rodzaj prasy podlegający rejestracji. W ocenie Fundacji, o statusie danej publikacji – w tym strony internetowej – powinien rozstrzygać jej zobiektywizowany cel, a zatem w każdym przypadku należy brać pod uwagę całokształt okoliczności i cech publikacji, ocenianych całościowo pod kątem przesłanek wskazanych w Prawie prasowym.Więcej na temat sprawy bloga „Jawny Przedbórz" oraz rejestracji stron internetowych, zobacz:

SR w Radomsku: blog „Jawny Przedbórz” nie jest czasopismem

Czy blog „Jawny Przedbórz" jest czasopismem? Rozprawa przed SR w Radomsku

Sprawa bloga „wikiduszniki.pl” – pisemne uzasadnienie wyroku

SO w Poznaniu: blog "Wikiduszniki.pl" nie podlega obowiązkowi rejestracji

W TOK FM o rejestracji blogów

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie