Strona główna Publikacje Zasady relacjonowania procesów sądowych przez media – informator dla dziennikarzy

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zasady relacjonowania procesów sądowych przez media – informator dla dziennikarzy PDF Drukuj
W kontekście sprawy dotyczącej ujawnienia przez TVP Info wrażliwych informacji z przebiegu postępowania sądowego ws. zabójstwa Ewy Tylman, HFPC pragnie przypomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących dziennikarzy w związku z relacjonowaniem procesów sądowych. Przygotowaliśmy w tym celu krótki informator dla dziennikarzy, w którym omawiamy, jakie są prawa i obowiązki dziennikarzy w tym zakresie, oraz na jakie konsekwencje prawne mogą się oni narazić w przypadku naruszenia wybranych zasad tzw. sprawozdawczości sądowej.

Chcielibyśmy jednocześnie podkreślić, że wypełnianie przez dziennikarzy funkcji „publicznego stróża” oraz urzeczywistnianie przez nich standardów wolności słowa wymaga od mediów odpowiedzialności, rzetelności, profesjonalizmu w działaniu oraz poszanowania także innych praw człowieka, takich jak np. prawo do prywatności.

Informujemy również, że HFPC będzie niezwykle uważnie przyglądać się przypadkom niedochowania standardów sprawozdawczości sądowej przez media, w szczególności gdy może to pociągać za sobą naruszenie istotnych interesów osób uczestniczących w postępowaniu. Osobom zainteresowanym, jesteśmy ponadto skłonni udzielić wszechstronnej pomocy.

Informator znajduje się tutaj.


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie