Strona główna Z wokandy Z kraju Przewód sądowy w sprawie zabójstwa dziennikarza z Mławy zamknięty. Wyrok 4 kwietnia

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Przewód sądowy w sprawie zabójstwa dziennikarza z Mławy zamknięty. Wyrok 4 kwietnia PDF Drukuj Email
Sobota, 25 Marzec 2017 00:17

We wtorek 21 marca 2017 r. zamknięty został przewód sądowy w sprawie zabójstwa Łukasza Masiaka, dziennikarza z Mławy (sygn. akt  II K 75/16). Wyrok zostanie ogłoszony 4 kwietnia 2017 r. o godz. 14 w sali 12 w Sądzie Okręgowym w Płocku.

Podczas ostatniej rozprawy strony procesu wygłosiły mowy końcowe.

Prokurator podtrzymała zasadność kwalifikacji prawnej z aktu oskarżenia, tj. zarzutu zabójstwa w zamiarze ewentualnym. W ocenie prokurator oskarżony Bartosz N. musiał zdawać sobie sprawę, że kopnięcie w szyję może się skończyć się skutkiem w postaci śmierci i przewidując taką możliwość, godził się na nią. Zdaniem oskarżyciela do śmierci red. Masiaka doszło z błahego powodu (incydent towarzyski w klubie) i nie odnosiła się do działalności dziennikarskiej.

Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego podzielił zdanie o utrzymaniu kwalifikacji prawnej zawartej w akcie oskarżenia, ale jednocześnie wyraził pogląd, że śmierć red. Masiaka była związana z jego działalnością dziennikarską. Za taką wersją wydarzeń zdaniem pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego przemawiają między innymi telefony wykonane przez oskarżonego w noc zabójstwa, a także fakt, że red. Masiaka wielokrotnie pisał o przestępcach w Mławie.

Obrońca w mowie końcowej ocenił, że do śmierci red. Masiaka doszło przez przypadek, a wersje wydarzeń sugerujące zlecenie zabójstwa są efektem presji mediów. Obrońca wniósł o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z zabójstwa na spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ze skutkiem śmiertelnym (art. 156 § 3 k.k.), spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu (art. 157 § 1 k.k.) lub nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.), podkreślając, że w jego ocenia najwłaściwszym będzie zastosowanie art. 156 § 3 k.k.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała całe postępowanie sądowe w tej sprawie. Ponadto w 2015 r. po zabójstwie red. Masiaka HFPC wydała oświadczenie, w którym wezwała organy ścigania do przeprowadzenia skutecznego śledztwa mającego na celu wyjaśnienie tej zbrodni.


Zobacz również:

Przed SO w Płocku ruszył proces w sprawie zabójstwa dziennikarza z Mławy 

Stanowisko HFPC ws. zabójstwa dziennikarza portalu „Naszamlawa.pl”

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie