Strona główna O programie Aktualności programu Utrudnianie pracy dziennikarzowi TVP Info – stanowisko HFPC
Utrudnianie pracy dziennikarzowi TVP Info – stanowisko HFPC PDF Drukuj Email
Piątek, 14 Lipiec 2017 07:59
Helsińska Fundacja Praw Człowieka z niepokojeniem odnotowała zachowania niektórych uczestników demonstracji (kontrmanifestacji do obchodów tzw. „miesięcznicy smoleńskiej”) z 10 lipca 2017 r. utrudniające relacjonowanie tego wydarzenia przez red. Michała Rachonia, dziennikarza TVP Info. 

Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przekazywanie informacji z demonstracji przez media jest istotnym elementem realizacji swobody wypowiedzi oraz jednym z kluczowych zadań dziennikarzy pełniących funkcję tzw. „publicznego stróża” w demokratycznym społeczeństwie (np. wyrok ws. Najafli p. Azerbejdżanowi czy Pentikäinen p. Finlandii). Chcielibyśmy w tym kontekście raz jeszcze zwrócić uwagę na konieczność poszanowania istotnej roli dziennikarzy w relacjonowaniu wydarzeń publicznych, którzy powinni wykonywać swoją pracę w bezpiecznych warunkach, w sposób wolny od ataków fizycznych i werbalnych. Bardzo ważne jest, aby bezpieczeństwo relacjonowania demonstracji przez dziennikarzy oraz swoboda wykonywania przez nich zadań zawodowych były respektowane zarówno przez służby policyjne zabezpieczające dane wydarzenie, jak i przez jego uczestników.

Wyrażając nadzieję, iż podobne incydenty nie powtórzą się w przyszłości, pragniemy podkreślić, że swoboda i bezpieczeństwo pracy dziennikarzy wszystkich mediów w trakcie demonstracji są chronione przez gwarancje wolności słowa oraz leżą we wspólnym interesie całego społeczeństwa.

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie