Strona główna O programie Aktualności programu Reforma sądownictwa a wolność słowa. Komentarz prawniczki HFPC
Reforma sądownictwa a wolność słowa. Komentarz prawniczki HFPC PDF Drukuj Email
Piątek, 21 Lipiec 2017 16:37
W portalu Press.pl ukazał się komentarz prawniczki HFPC dotyczący możliwego wpływu wprowadzanej reformy sądownictwa na wymiar sprawiedliwości.

- (…)[R]eforma sądownictwa zmierza do podporządkowania wymiaru sprawiedliwości aktualnie rządzącej partii i uderzy w prawa oraz wolności całego społeczeństwa. Jednak dziennikarze są jedną z tych grup, które mogą szczególnie dotkliwie odczuć negatywne skutki zmian prawa – przekonuje autorka.

Zdaniem D. Głowackiej wynika to z roli „publicznego stróża”, którą pełnią media i której istotą jest „patrzenie władzy na ręce”, co z kolei naraża dziennikarzy na spory sądowe z politykami. Bez gwarancji zbadania sprawy przez niezależny sąd, dziennikarze będą się powstrzymywać od krytyki pewnych osób czy zjawisk i w efekcie uderzy to także w prawo społeczeństwa do informacji. Autorka wskazuje także na inne aspekty funkcjonowania mediów, dla których kluczowe znaczenie mają niezależne sądy.

Czytaj cały tekst tutaj.

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie