Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Polska RPO i SDP o śmierci Anny Politkowskiej

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

RPO i SDP o śmierci Anny Politkowskiej PDF Drukuj Email
Wtorek, 24 Luty 2009 14:38
Śmierć rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej nie została należycie wyjaśniona - podkreślają we wspólnym stanowisku: Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W ubiegłym tygodniu sąd w Moskwie uniewinnił oskarżonych o udział w zabójstwie Politkowskiej - dziennikarki, obrończyni praw człowieka i autorki książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina.

"Zbrodnia ta, podobnie jak szereg innych, których ofiarami byli dziennikarze wykonujący swoje obowiązki, pozostaje bez należytego wyjaśnienia. Jednym z podstawowych powodów tego stanu rzeczy są nieprawidłowości występujące w toku śledztwa i dalszego postępowania odpowiednich organów państwowych" - głosi komunikat Janusza Kochanowskiego i Krystyny Mokrosińskiej.

Autorzy podkreślają w nim, że "prawem i obowiązkiem dziennikarzy jest dochodzenie i ujawnianie prawdy", zaś "obowiązkiem władz państwowych jest zagwarantowanie warunków realizacji tej misji".

"Państwa prezentujące się na arenie międzynarodowej jako demokratyczne zobowiązane są do obrony prawa obywateli do prawdy i prawa dziennikarzy do wolności upowszechniania tej prawdy" - podkreślono.

Kochanowski i Mokrosińska przypominają, że "wolność słowa gwarantowana jest w szeregu aktów prawa międzynarodowego - Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, a także w ustawodawstwie państw demokratycznych".

"Nasz sprzeciw budzi fasadowość gwarancji wolności słowa" - podkreślili.

Jak podali, z informacji organizacji "Reporterzy bez granic" wynika, że "od marca 2000 r. w Rosji zamordowano dwudziestu dziennikarzy, w stosunku do wielu zastosowano groźby i przemoc fizyczną, kilkadziesiąt osób uprowadzono".

"Morderstwa dziennikarzy oraz brak odpowiedniej determinacji w ściganiu winnych tych zbrodni podważa wiarygodność rządów nazywających się +demokratycznymi+" - ocenili RPO i szefowa SDP.

Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy uniewinnił w piątek wszystkich oskarżonych o udział w zabójstwie Politkowskiej. Sąd zdecydował o odesłaniu akt sprawy do Komisji Śledczej przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej "w celu znalezienia osób, odpowiedzialnych za tę zbrodnię".

Politkowska została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego domu w Moskwie.

Źródło ND, PAP (23 luty 2009)

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie