Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Pięćdziesięciolecie Studenckiego Radia „Żak”. PDF Drukuj Email
Piątek, 10 Kwiecień 2009 21:36

W maju Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej razem ze słuchaczami będzie świętowało swoje 50. urodziny. „Żak” jest najstarszą koncesjonowaną akademicką rozgłośnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Najstarszą, lecz nie nadającą w eter, jest SAR – Studencka Agencja Radiowa, która obchodziła pięćdziesięciolecie dwa lata temu. Równocześnie jest jedyną niekomercyjną i działającą non-profit stacją radiową w Łodzi. Słuchając audycji na 88,8 MHZ można usłyszeć – radio niskiej słuchalności, co w zamierzeniu twórców Radia odróżnia je od komercyjnych rozgłośni radiowych.W ciągu pół wieku działalności „Żak” był świadkiem przemian ustrojowych, zmian władz uczelni i kraju, dorastania pokoleń X, Y i JPII, przeszedł drogę od nadającego zaledwie kilka godzin dziennie radiowęzła do działającej dwadzieścia cztery godziny na dobę rozgłośni. Przez wszystkie te lata skutecznie opierał się politycznym rozgrywkom, komercji, reklamom oraz zalewowi muzycznej i tematycznej tandety, co jak można się domyślić wcale łatwe nie było. Co kryje się za tak wielkim osiągnięciem? Odpowiedź jest banalnie prosta: ludzie, głównie studenci, którzy zamiast stać w miejscu wolą tworzyć nową, własną jakość, jaką bez wątpienia jest „Żak”- czytamy w artykule dziennikarek S. R. „Żak”.

W niedalekiej przyszłości ruszy projekt "RADIOactive Brigade” w którym „Żak” połączy siły ze studenckim radiem uniwersytetu wileńskiego - Start FM. Obie rozgłośnie będą pracować nad cyklem anglojęzycznych programów, których ideą jest walka ze stereotypami i uprzedzeniami narosłymi pomiędzy Polską a Litwą.

Warto też wspomnieć o audycji „Radio Goethe” prowadzonej przez Arndta Peltnera – Niemca z USA. Radio Goethe to wyjątkowy w skali europejskiej program prezentujący scenę niemiecką, austriacką i szwajcarską. Prowadzony w języku angielskim, jest transmitowany przez rozgłośnie z całego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Danii i Irlandii (www.radiogoethe.org).


Radio Żak zaprasza do wysłuchania specjalnego pięćdziesięciogodzinnego programu urodzinowego. Podczas niego na antenie Studenckiego Radia „Żak” pojawią się ludzie, którzy wiele lat temu tworzyli i często wciąż z niesłabnącym zaangażowaniem tworzą nasze radio. Obok doświadczonych dziennikarzy, takich jak Marek Niedźwiecki, Adam Kołaciński czy Radek Wilczek, pojawią się obecni pracownicy „Żaka”, czyli zwyczajni studenci, ale wyróżniający się wiarą, że mogą wpływać na to, co dzieje się dookoła. Dlaczego 50 godzin? Tradycją jest, iż urodzinowy program trwa dokładnie tyle godzin, ile lat ma Radio.

Do organizacji 50. urodzin zostały zaangażowane: Filharmonia Łódzka, klub Wytwórnia, kino Cytryna, kino Charlie, klub Jazzga, Fabryka Sztuki, Sala Audiowizualna Politechniki Łódzkiej, żakowskie studio koncertowe. Co „Żak” przygotował w ramach obchodów jubileuszu? Między innymi: uroczystą galę w Filharmonii Łódzkiej (wystąpi jazz band Trifonidis Orchestra), koncert zespołu Dälek z USA, koncert zespołu Pustki (do projekcji filmu niemego), występ Kabaretu Moralnego Niepokoju, spektakl Teatru Chorea, pokaz etiud filmowych, koncert polskich gwiazd rocka, happening i wiele innych. Szczegóły na www.50lat.com.

 

Źródło: portal mmlodz.pl; Artykuł „50 lat Studenckiego Radia Żak”, Autor tekstu: Anna Kaznodziej, Marta Pokorska (S.R. Żak) (10-04-2009)

http://www.mmlodz.pl/4307/2009/4/7/lat-studenckiego-radia-zak?category=depesze

http://www.zak.lodz.pl/

 
Sprostowanie poseł Zdzisławy Janowskiej do publikacji w BIS. PDF Drukuj Email
Piątek, 10 Kwiecień 2009 20:49

Sprostowanie opublikowane zostało w Brzezińskim Informatorze Samorządowym.


W nawiązaniu do publikacji "Co dalej z czytelnią dla dzieci. Klub zamiast czytelni?" zamieszczonej w Brzezińskim Informatorze Samorządowym z dnia 25 marca 2009 r. oświadczam, że w związku z poszukiwaniem lokalizacji na potrzeby klubu dla młodzieży brzezińskiej, w trakcie prowadzonych rozmów z Panią Dyrektor Biblioteki w obecności przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury,  nigdy  nie  brano  pod  uwagę  rozwiązania, w wyniku  którego  czytelnia  dla  dzieci  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach zostałaby zlikwidowana.

Celem moim jest stworzenie miejsca spotkań młodzieży, lecz nigdy kosztem czytelni dla dzieci, bądź innej istniejącej instytucji. Jestem zdumiona, że moja osoba została wykorzystana w lokalnych rozgrywkach polityczno-prywatnych. Wobec takich działań wyrażam swoją stanowczą dezaprobatę.

Poseł na Sejm RP
prof. Zdzisława Janowska

 

Źródło: http://www.brzeziny.pl/news.php?readmore=332 (02-04-2009)

 
“Jak władze Kutna kupują media?” PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 06 Kwiecień 2009 10:45

Dla tych którzy interesują się kutnowskim życiem społecznym i politycznym nie jest tajemnicą, że od kilku lat działa na lokalnym rynku medialnym spółka i-Media. Posiada ona portal internetowy www. kutno.net.pl, wydaje też odpłatne czasopismo "Wiadomości Kutnowskie" i bezpłatny Magazyn KCI (KCI to skrót od Kutnowskiego Centrum Informacyjnego). Wśród właścicieli tej spółki jest Patryk Ślęzak - syn kutnowskiego prominenta - Pawła Ślęzaka. O bliskich więzach, jakie wiążą tego ostatniego z prezydentem Burzyńskim i wiceprezydentem Wdowiakiem wiemy sporo.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie