Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Radni mówią „nie” dla Gazety Świebodzickiej PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 10 Sierpień 2009 15:26

Na sesji Rady Miasta w dniu 25 czerwca 2009 roku radni podjęli uchwałę w sprawie zaprzestania wydawania dwutygodnika - Gazety Świebodzickiej. Radni wstrzymali wydawanie przez gminę samorządowego dwutygodnika Gazeta Świebodzicka. Wniosek i uchwałę dotyczącą zamknięcia czasopisma złożyli i przegłosowali radni klubu Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych oraz Platformy Obywatelskiej. Radni koalicyjni, redaktor naczelny, a także burmistrzowie bronią Gazety, zaś całe wydarzenie opisują jako zamach na wolność słowa.

Powodem takiej decyzji było opublikowanie w samorządowym czasopiśmie artykułu, który według opozycyjnych radnych miał ich atakować i szkalować. W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Gazeta zgodnie z §4 uchwały winna zajmować się prezentacją poglądów radnych. W chwili obecnej takie prawo posiada tylko część radnych, pozostałej wystawiane są wyłącznie negatywne opinie, szkodliwe dla osoby publicznej, jaką jest Radny Rady Miejskiej”.


 
Trzy zawiadomienia ws. wypowiedzi o. Rydzyka w prokuraturze PDF Drukuj Email
Piątek, 24 Lipiec 2009 09:59
Trzy osoby złożyły do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ojca Tadeusza Rydzyka. Jedno z nich złożył poseł PO Janusz Palikot, dwa kolejne - inne osoby fizyczne. Chodzi o słynne słowa "o murzynie, co się nie mył".

Doniesienie Palikota ma związek z wypowiedzią redemptorysty podczas spotkania z wiernymi przybyłymi 12 lipca na Jasną Górę w ramach 17. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Po mszy dyrektor rozgłośni przedstawił publicznie czarnoskórego misjonarza, mówiąc m.in.: "Boże... On się nie mył wcale. Zobaczcie".

Pozostałe dwa zgłoszenia - złożone prawdopodobnie w ślad za doniesieniami medialnymi o wypowiedziach o. Rydzyka i zawiadomieniem posła PO - dotyczą tej samej wypowiedzi i złamania tego samego art. 257 Kodeksu karnego. Artykuł ten dotyczy publicznego znieważenia z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej bądź wyznaniowej. Wszystkie zawiadomienia zostaną rozpatrzone łącznie.

Zgodnie z prawem, po otrzymaniu zawiadomienia prokuratura wszczyna postępowanie sprawdzające i ma 30 dni na wszczęcie formalnego śledztwa lub odmowę.

Według Janusza Palikota wypowiedź zakonnika "bez wątpienia wyczerpuje wszystkie przesłanki warunkujące odpowiedzialność z art. 257 kk,". Jak ocenił w zawiadomieniu do prokuratury poseł, "sugestię, że czarnoskóry pokrzywdzony jest brudny należy uznać za równie prostacką, co niedorzeczną".

Palikot uważa, że słowa o. Rydzyka były świadome i celowe - wskazujące, że czarny kolor skóry jest gorszy i nieczysty. - Formułowanie takich twierdzeń jest wynikiem przekonania o niższości cywilizacyjnej czarnoskórych, a także powielania i utrwalania stereotypu wyższości rasy białej nad "dzikusami" - napisał poseł w zawiadomieniu.

Zaznaczył też, że wypowiedź o. Rydzyka "nie jest pierwszą o charakterze antysemickim i rasistowskim". - Na antenie Radia Maryja oraz telewizji Trwam często można usłyszeć audycje utrzymane w tym tonie. Brak reakcji na takie zachowanie jest przyzwoleniem na propagowanie rasizmu i może mieć tragiczne konsekwencje - ocenił Janusz Palikot.

Źródło: Gazeta Wyborcza (23 lipca 2009)

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6853017,Trzy_zawiadomienia_ws__wypowiedzi_o__Rydzyka_w_prokuraturze.html

 
Dziennikarze równi i równiejsi PDF Drukuj Email
Środa, 15 Lipiec 2009 19:17
W Piekarach Śląskich niełatwo być dziennikarzem z nizależnej redakcji. Jak się okazuje niektórzy. W ostatni weekend odbywały się Dni Miasta, otwarta impreza, ale Miejski Dom Kultury wprowadził na nią akredytacje, jednak nie wszyscy je otrzymli.
Więcej:
http://www.tvs.pl/informacje/12855/
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie