Strona główna O programie Aktualności programu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Atak na dziennikarza relacjonującego wydarzenia w Puszczy Białowieskiej PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 31 Lipiec 2017 13:05
 „Wzywamy organy ścigania do przeprowadzenia skutecznego śledztwa mającego na celu dokładne wyjaśnienie tej sprawy oraz pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców ataku, z uwzględnieniem gwarancji służących ochronie bezpieczeństwa dziennikarzy” – czytamy w wydanym dziś przez HFPC stanowisku dotyczącym ataku na dziennikarza relacjonującego wydarzenia w Puszczy Białowieskiej.

Wydarzenia w Puszczy Białowieskiej

W sobotę, 29 lipca 2017 r., jeden z dziennikarzy Polsat News relacjonujący wydarzenia w Puszczy Białowieskiej został pobity i trafił do szpitala. Z informacji prasowych wynika, że sprawcami napaści byli pracownikami jednej z firm biorących udział w wyrębie lasu w tamtym regionie.

Bezpieczeństwo dziennikarzy

HFPC podkreśla, że atak na dziennikarzy relacjonujących wydarzenia publiczne stanowi drastyczną ingerencję w wolność słowa i zagraża przede wszystkim prawu społeczeństwa do pozyskiwania informacji za pośrednictwem mediów. Dlatego też państwo ma pozytywny obowiązek ochrony dziennikarzy przed zagrożeniami oraz rzetelnego zbadania wszelkich skierowanych przeciwko nim aktów przemocy. Kluczowe jest także, aby sprawcy przestępstw przeciwko dziennikarzom nie pozostali bezkarni.

„Helsińska Fundacja Praw Człowieka będzie monitorować dalsze działania organów państwa w sprawie ataku na dziennikarza stacji Polsat News” – napisano w stanowisku.

Seria ataków

Dzisiejsze stanowisko jest kolejnym stanowiskiem wydanym w ostatnim czasie, w którym HFPC zwraca uwagę na warunki pracy i bezpieczeństwo dziennikarzy. Zdaniem HFPC, w ostatnim czasie nastąpiło niepokojące obniżenie poziomu bezpieczeństwa dziennikarzy relacjonujących wrażliwe wydarzenia publiczne, takie jak demonstracje czy protesty.

HFPC odnosiła się do przypadków ataków na dziennikarzy TVP relacjonujących demonstracje pod Sejmem, i manifestacje 10 lipca 2017 r., a także utrudniania pracy dziennikarzy w grudniu 2016 r.HFPC interweniowała również u Komendanta Głównego Policji  w sprawie wydarzeń na meczu piłki nożnej między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna, podczas którego część policjantów była ubrana w kamizelki charakterystyczne dla przedstawicieli mediów relacjonujących wydarzenie.

HFPC ponownie apeluje do uczestników wydarzeń publicznych o respektowanie roli i zadań znajdujących się na miejscu mediów. „Zwracamy się też do służb policyjnych o rozwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek działań, które mogłyby prowokować akty agresji wobec dziennikarzy i jednocześnie o podjęcie wszelkich możliwych kroków mogących przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa dziennikarzy w trakcie wydarzeń, podczas których są oni szczególnie narażeni na ataki” – napisano w stanowisku.

HFPC będzie monitorować dalsze działania organów państwa w sprawie ataku na dziennikarza stacji Polsat News.

Stanowisko HFPC dostępne jest tutaj.

 
Po raz kolejny sprzeciwiamy się utrudnianiu relacjonowaniu demonstracji przez media PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 10:00

Na portalu Press.pl ukazała się informacja nt. temat utrudniania pracy dziennikarce TVP przez demonstrantów biorących udział w protestach przed Sejmem 20 lipca 2017 r. Sytuację tę skomentowała prawniczka HFPC Dorota Głowacka:

„Jakiekolwiek zachowania, które utrudniają pracę dziennikarzom relacjonującym przebieg demonstracji, a w szczególności wszelkie akty agresji wobec nich, są niepokojące z punktu widzenia wolności słowa i nie powinny mieć miejsca, niezależnie od tego, jakich mediów dotyczą – mówi Głowacka. Zaznacza, że dziennikarze, którzy nie biorą aktywnego udziału w protestach, ale wykonują podczas nich swoją pracę, muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. - Zarówno służby policyjne zabezpieczające tego typu wydarzenia, jak i uczestnicy demonstracji muszą to uszanować. Oczywiście nie oznacza to, że obywatele nie mają prawa wyrazić niezadowolenia czy krytyki, jeśli uważają, że dane medium jest nierzetelne czy dominuje w nim stronniczy przekaz, ale wyrażanie tego w formie ataków na dziennikarzy podczas demonstracji jest niedopuszczalne – uważa Dorota Głowacka.”

Cały tekst można przeczytać tutaj.

W ocenie HFPC utrudnianie dziennikarzom relacjonowania demonstracji to bardzo niepokojąca praktyka. W ostatnich miesiącach dwukrotnie zabieraliśmy głos tej w sprawie:

 Oświadczenie w sprawie utrudniania mediom relacjonowania demonstracji

Utrudnianie pracy dziennikarzowi TVP Info – stanowisko HFPC

 
Komendant Główny Policji odpowiada na list HFPC w sprawie akcji policjantów przebranych za fotoreporterów PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 09:01

HFPC otrzymała odpowiedź od Komendanta Głównego Policji na list dotyczący posługiwania się przez policjantów kamizelkami charakterystycznymi dla przedstawicieli mediów w czasie meczu piłki nożnej między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna.

W liście HFPC pisała, że „bezdyskusyjnie zadaniem Policji jest chronić porządek publiczny i przeciwdziałać brutalnym zachowaniom w trakcie tego rodzaju wydarzeń. Przyłączając się do głosu środowiska dziennikarskiego, pragniemy jednak wyrazić poważną wątpliwość co do zasadności zastosowanego środka. W naszej ocenie opisane działanie Policji może przyczynić się do istotnego obniżenia poziomu bezpieczeństwa dziennikarzy relacjonujących nie tylko imprezy sportowe, ale także inne ważne wydarzenia, takie jak w szczególności protesty czy demonstracje, podczas których przedstawiciele mediów są szczególnie narażeni na ataki”.

W odpowiedzi Komendant Główny Policji poinformował, że „działania Policji w przedmiotowym przypadku nie miały na celu »podszywanie się«  pod dziennikarzy, jak również prowokowanie wobec nich agresywnych zachowań ze strony uczestników imprezy masowej”. Zachowanie Policji podczas meczu miało być uwarunkowane „realnym zagrożeniem życia i zdrowia dla uczestników spotkania” związanym z niebezpiecznym zachowaniem grupy kibiców.

„Funkcjonariusze z zespołu monitorującego przebywali na stadionie w strefie przeznaczonej dla osób filmujących oraz robiących zdjęcia i byli ubrani w kamizelki obsługi [ze zdjęć wydarzenia opublikowanych w prasie wynika, że były to kamizelki z napisem „FOTO”, wykorzystywane  przez przedstawicieli mediów relacjonujących wydarzenia sportowe – uwaga HFPC]. Mieli za zadanie rejestrowanie i obserwowanie wydarzeń w trakcie trwania meczu. Podczas meczu to właśnie funkcjonariusze z zespołu monitorującego zauważyli przygotowania kibiców do wtargnięcia na murawę boiska. Służba porządkowa nie była w stanie zapanować nad zaistniałą sytuacją. W związku z powyższym zwrócono się do Policji o przywrócenie porządku na stadionie. W ramach tych działań, m.in. policjanci zespołu monitorującego zapobiegli dalszym niezgodnym z prawem zachowaniom kibiców” – czytamy w odpowiedzi.

Jednocześnie Komendant Główny Policji zapewnił, że opinie i sugestie przedstawione przez HFPC „będą z pewnością uwzględnione w przyszłości, w taktyce i formach prowadzonych działań Policji w ramach zabezpieczenia imprez masowych”.

List Komendanta Głównego Policji dostępny jest tutaj.

 
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie