Strona główna O programie Aktualności programu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sprawa gazet samorządowych będzie przedmiotem prac sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przed wakacjami parlamentarnymi PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 03 Lipiec 2017 11:52
HFPC otrzymała odpowiedź od Krzysztofa Czabańskiego na list apelujący o objęcie pracami sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego. Pismo zostało wystosowane przez HFPC wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych do Elżbiety Kruk, przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W odpowiedzi Krzysztof Czabański zapowiedział, że sprawa wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych będzie przedmiotem prac Komisji przed wakacjami parlamentarnymi. Jednocześnie poseł zadeklarował, że będzie popierał propozycje przedstawione w apelu HFPC i SGL.

Więcej…
 
Dziennikarz czy policjant? Reakcja HFPC po akcji policji na meczu piłkarskim PDF Drukuj Email
Wtorek, 06 Czerwiec 2017 13:39
HFPC skierowała list do Komendanta Głównego Policji w sprawie niedawnych wydarzeń na meczu piłki nożnej między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna, podczas którego część policjantów była ubrana w kamizelki charakterystyczne dla przedstawicieli mediów relacjonujących wydarzenie.
Więcej…
 
Internetowe archiwa mediów – źródło wiedzy o przeszłości czy zagrożenie dla prywatności? Raport HFPC PDF Drukuj Email
Piątek, 12 Maj 2017 14:38

Rewolucja cyfrowa odmieniła archiwa prasowe, tworząc alternatywę dla papierowych zbiorów o ograniczonej dostępności, które kurzyły się na bibliotecznych regałach, w postaci znaczniej łatwiej i szerzej dostępnych zasobów w internecie.

Dla prasy stwarza to nowe możliwości dotarcia do czytelnika nie tylko z bieżącymi wiadomościami, ale także z archiwalnymi publikacjami, bez ograniczeń czasowych i geograficznych. Korzyści odnoszą także odbiorcy mediów, którzy pozyskali szerszą niż wcześniej możliwość otrzymywania informacji. Z funkcjonowaniem internetowych archiwów prasy wiążą się jednak pewne nowe wyzwania dla mediów. Jednym z nich jest rosnąca presja na wydawców, aby blokowali archiwalne materiały dostępne w sieci, które z punktu widzenia niektórych odbiorców zawierają niewygodne, zawstydzające czy nieaktualne informacje na ich temat. Z drugiej strony publikacje te często dotyczą kwestii, które wciąż budzą uzasadnione zainteresowane społeczeństwa, a żądania ich zablokowania są traktowane przez wydawców jako próba „ocenzurowania” przeszłości.

W 2016 r. HFPC pracowała nad projektem dotyczącym ochrony internetowych archiwów mediów. Projekt obejmował przeprowadzenie badania ankietowego wśród redakcji prowadzących informacyjne serwisy internetowe, a także analizę orzecznictwa sądów krajowych oraz trybunałów międzynarodowych dotyczącego zarządzania treścią zgromadzoną w internetowych archiwach mediów.

W raporcie podsumowującym wyniki projektu odpowiadamy na m.in. następujące pytania:

  • jak powinna wyglądać wyważona reakcja redakcji portalu na żądanie zablokowania publikacji dostępnej w internetowym archiwum (czy i kiedy uzasadnione jest blokowanie archiwalnych treści),
  • według jakich kryteriów powinno się oceniać takie żądania (np. charakter publikacji, jej cel, upływ czasu), oraz
  • jakie alternatywne, bardziej proporcjonalne sposoby modyfikacji archiwów mogłyby znaleźć zastosowanie w takich sytuacjach.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania. Liczymy, że będzie pomocny przede wszystkim redakcjom, które otrzymują żądania blokowania archiwalnych treści, ale także prawnikom prowadzącym sprawy z tego zakresu.

Pełny raport dostępny jest tutaj (w jęz. angielskim). Z najważniejszymi wnioskami z badania w jęz. polskim można zapoznać się natomiast w artykule opublikowanym w Kwartalniku o Prawach Człowieka HFPC.

Projekt był finansowany przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – Misja w Serbi

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie