Strona główna O programie Aktualności programu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Prokuratura żąda ujawnienia tajemnicy dziennikarskiej. Stanowisko HFPC PDF Drukuj Email
Piątek, 17 Listopad 2017 13:33
 
W czwartek 16 listopada 2017 r. Ewa Żarska, reporterka Polsat News, kolejny raz musiała stawić się Prokuraturze Okręgowej w Łodzi w charakterze świadka. Prokuratura ponownie zażądała od niej wyjawienia danych jej informatora, ale dziennikarka konsekwentnie odmówiła. Przed przesłuchaniem Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do prokuratury z apelem o powstrzymanie się od działań, które budzą wątpliwości z perspektywy standardów ochrony tajemnicy dziennikarskiej.
Więcej…
 
Nowelizacja ustawy o IPN wraca pod obrady Sejmu PDF Drukuj Email
Wtorek, 07 Listopad 2017 15:35
W środę  8 listopada w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o IPN. Projekt zakłada m.in. karanie za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie oraz wprowadza odpowiedzialność cywilnoprawną za naruszenie dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. HFPC, która przedstawiła swoją opinię na temat tego projektu, uważa, że nowe przepisy mogą doprowadzić do nieuzasadnionej ingerencji w swobodę wypowiedzi.
Więcej…
 
Blokowanie stron internetowych w Giżycku? HFPC złożyła wniosek o informację publiczną PDF Drukuj Email
Wtorek, 17 Październik 2017 12:08

25 września 2017 r. w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł Lidii Ostałowskiej „Miasto Giżycko knebluje internet. Losowo”. Z informacji przedstawionych w tekście wynika, że w sieci udostępnianej przez Urząd Miejski w Giżycku w Porcie Ekomarina w Giżycku zablokowany został dostęp do niektórych stron organizacji pozarządowych i partii politycznych, w tym do następujących portali: feminoteka.pl, www.womenonweb.org, www.nigdywiecej.org, www.vegansociety.com, krytykapolityczna.pl, www.sld.org.pl, www.platforma.org, www.psl.pl oraz pis.org.pl. Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawiciela Urzędu Miejski przytoczonymi w artykule,  w Porcie Ekomarina Urząd Miejski „stosuje restrykcyjne filtrowanie sieci, żeby nie zapchać łączy nieodpowiednimi stronami”.

 
W związku z informacjami przedstawionymi w artykule, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się 16 października 2017 r.  z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do Burmistrza Giżycka. We wniosku HFPC pytała m.in., czy rzeczywiście w sieci udostępnianej przez Urząd Miejski w Giżycku blokowany jest dostęp do niektórych stron, a także o to, jakie dokładnie strony są blokowane i  jaka jest podstawa prawna blokowania. Fundacja zwróciła się również z prośbą o informacje na temat procedury blokowania, pytając o kryteria, według których wybierano blokowane strony, o osobę podejmującą decyzję o blokadzie, jak również o możliwość odwołania się od decyzji o zablokowaniu.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie