Strona główna O programie Aktualności programu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

List otwarty w sprawie art. 13 - monitorowanie i filtrowanie treści zamieszczanych przez użytkowników w serwisach internetowych jest niedopuszczalne PDF Drukuj Email
Wtorek, 17 Październik 2017 13:34
Monitorowanie i filtrowanie treści zamieszczanych przez użytkowników w serwisach internetowych - to założenie przedstawione przez Komisję Europejską w projekcie dyrektywy o prawie autorskim. Razem z 56 organizacjami podpisaliśmy list otwarty do europosłów, w którym prosimy o usunięcie artykułu 13 dyrektywy, ponieważ może on naruszać wolność słowa, wolność informacji, a także prawo do prywatności. List przygotowały organizacje Civil Liberties Union for Europe oraz European Digital Rights - EDRi#DeleteArticle13

Cały list można przeczytać tutaj. 
 
Działania Ministra Kultury ingerują w wolność artystyczną i swobodę wypowiedzi – stanowisko HFPC PDF Drukuj Email
Wtorek, 17 Październik 2017 09:34
Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest zaniepokojona działaniami podejmowanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w ocenie HFPC ingerują w takie wartości, jak wolność artystyczna czy swoboda wypowiedzi.

 Wolność artystyczna zagrożona

Ostatnim przykładem takiej decyzji jest arbitralne odwołanie Magdaleny Sroki z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przed upływem kadencji. HFPC wskazała w stanowisku także pozostałe niepokojące przypadki ingerencji ministra w obsadę kadrową publicznych instytucji kultury ( np. odwołanie dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Pawła Potoroczyna). Zwrócono ponadto uwagę na inne jego działania zagrażające wolności artystycznej, takie jak próba wstrzymania premiery sztuki teatralnej (spektakl „Śmierć i dziewczyna“), niejasne wycofanie się z finansowania niektórych wydarzeń artystycznych (Festiwal Malta, Festiwal Prapremier, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog) czy połączenie Muzeum II Wojny Światowej z nowo utworzonym Muzeum na Westerplatte.

Polityka kulturalna musi odzwierciedlać zróżnicowane poglądy

W stanowisku HFPC przypomniała konstytucyjne standardy, którymi przedstawiciele władzy publicznej mają obowiązek kierować w prowadzeniu polityki kulturalnej. Zwróciliśmy uwagę na to, że wszelkie decyzje władz publicznych w obszarze kultury w powinny być podejmowane na przejrzystych zasadach oraz zostać szczegółowo uzasadnione, a wspierane przez państwo przedsięwzięcia artystyczne muszą przedstawiać różne punkty widzenia.

„Niedopuszczalne są działania zmierzające do zablokowania prezentacji określonych treści czy sparaliżowania funkcjonowania danej instytucji kultury tylko z uwagi na to, że prezentuje poglądy, z którymi nie zgadzają się przedstawiciele władzy. Nie może być też tak, że beneficjentami wsparcia udzielanego przez polityków są wyłącznie te podmioty, których działalność jest bliska ich przekonaniom“ – czytamy w stanowisku.

HFPC podkreśliła również, że obowiązek niedyskryminacyjnego i transparentnego działania organów publicznych dotyczy także polityki kadrowej w publicznych instytucjach kultury. Odwołanie dyrektora takiej placówki instytucji kultury powinno być oparte na merytorycznych przesłankach i nie może być odwetem za korzystanie z wolności słowa. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy miało ono na celu zwrócenie uwagi na dostrzegane nieprawidłowości w ważnym obszarze z punktu widzenia interesu społecznego.

Miękka cenzura

Zdaniem HFPC wskazane działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego należy traktować jako przejawy tzw. „miękkiej cenzury”. „Jej długofalowym celem – jak sądzimy – ma być wywieranie presji na artystów lub dyrektorów instytucji kultury, która ma zniechęcić środowisko artystyczne do tworzenia lub prezentacji dzieł, a także podejmowania innych działań, mogących nie odpowiadać preferencjom rządzącej siły politycznej. Taka strategia zmierza do całkowitego podporządkowania politykom działalności kulturalnej w Polsce“ – wskazujemy HFPC w stanowisku.

Fundacja zaapelowała jednocześnie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przestrzeganie wolności twórczości artystycznej oraz innych konstytucyjnych wartości i powstrzymanie się od działań, które mogą im zagrażać. Stanowisko zostało przesłane do Ministerstwa wraz z wydaną przez HFPC publikacją „Wolność artystyczna. Praktyczny Przewodnik“.

Ze stanowiskiem można zapoznać się tutaj.

 
W TOK FM o wyroku w sprawie „Polki Nie-podległej” PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 09 Październik 2017 08:52

Konrad Siemaszko, prawnik Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce, był gościem Agnieszki Lichnerowicz w audycji „Światopogląd”. Tematem rozmowy był wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, w którym sąd uniewinnił trójkę działaczy Partii Zieloni obwinionych o znieważenie Znaku Polski Walczącej. Do znieważenia miało dojść przez eksponowanie transparentu, na którym na końcu kotwicy namalowane zostały symbole płci.

Na prośbę HFPC obwinionych reprezentował pro bono adw. Artur Pietryka. Fundacja ponadto złożyła w sprawie opinię przyjaciela sądu.

Z audycją można zapoznać się tutaj.

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie