Strona główna Z wokandy

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Rozprawa apelacyjna w sprawie Paula Camerona PDF Drukuj
Wtorek, 06 Grudzień 2016 10:31
W dniu 5 grudnia 2016 r. przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie o ochronę dóbr osobistych z powództwa amerykańskiego psychologa Paula Camerona (znanego z poglądów o konieczności zakazania i leczenia homoseksualizmu) przeciwko Stowarzyszeniu „Pracownia Różnorodności” działającemu na rzecz osób LGBT (sygn. akt V ACa 786/15). Sąd zamknął przewód sądowy i odroczył ogłoszenie wyroku do 15 grudnia.
Więcej…
 
ETPC zakomunikował Polsce sprawę dotyczącą prowokacji dziennikarskiej PDF Drukuj
Wtorek, 22 Listopad 2016 11:06

W ostatnich dniach Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował rządowi polskiemu sprawę Endy’ego Gęsiny- Torresa. Oznacza to, że wniesiona skarga przeszła wstępną kontrolę, a rząd polski powinien ustosunkować się do postawionego w skardze do ETPC zarzutu naruszenia art. 10 Europejskiej Konwencji Raw Człowieka gwarantującego wolność słowa. Z treścią komunikacji można zapoznać się: tutaj

Podstawą skargi są wydarzenia do których doszło w 2013 roku. Endy Gęsina-Torres, dokonując prowokacji dziennikarskiej, spędził trzy tygodnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, by udokumentować fatalną, jego zdaniem, sytuację umieszczanych tam uchodźców.

Dziennikarz TVP został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Białymstoku na karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych za fałszowanie dokumentów, (które podpisał w celu dostania się do ośrodka nie swoim nazwiskiem) i składanie fałszywych zeznań przed sądem, które zadecydowały o umieszczeniu go w ośrodku. Sąd Okręgowy uznał, że materiał przygotowany przez Gęsinę-Torresa nie różnił się od wcześniejszych publikacji prasowych na temat złej sytuacji w ośrodkach dla cudzoziemców. Materiał przygotowany przez dziennikarza nie wniósł nic nowego do debaty publicznej ani nie zmienił sytuacji w samych ośrodkach.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podniesiono m.in. iż sądy krajowe w sposób nie wystarczający dostrzegły interes publiczny jaki przyświecał dziennikarzowi. Nie uwzględniły również faktu, że dziennikarz działał zgodnie z zasadami deontologii zawodowej dotyczącymi prowokacji dziennikarskiej, zawartymi chociażby w kodeksie etycznym TVP. Ponadto, wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku nie uwzględnia specyfiki telewizji oraz zasięgu materiału, który był dużo szerszy niż specjalistyczne raporty powstałe przed prowokacją E. Gęsiny-Torresa.

Skarżącego w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka reprezentuje Dominika Bychawska-Siniarska – dyrektorka Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.

Na temat samej skargi czytaj szerzej: tutaj.

W sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka angażowała się od samego początku, uczestnicząc w postępowaniu sądowym w charakterze organizacji społecznej.

Szerzej:
Sensacja czy prowokacja - wyrok sądu w sprawie red. Endy’ego Gęsiny-Torresa

Rozprawa apelacyjna ws. red. Endy’ego Gęsiny-Torresa

Wyrok w sprawie prowokacji dziennikarskiej - dziennikarz winny. Sąd odstępuje od wymierzenia kary


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie