Strona główna Z wokandy

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

SO w Poznaniu: blog "Wikiduszniki.pl" nie podlega obowiązkowi rejestracji PDF Drukuj
Wtorek, 28 Czerwiec 2016 13:21
Prawomocnie zakończyło się postępowanie w sprawie wikiduszniki (obowiązku rejestracji bloga). Sąd Okręgowy  w Poznaniu uchylił wyrok Sądu I Instancji w całości i uniewinnił R. od zarzutu wydawania dziennika bez koniecznej rejestracji.

Sprawa dotyczyła problemu braku wyraźnych kryteriów pozwalających na określenie, które strony internetowe podlegają obowiązkowi rejestracji zgodnie z przepisami prawa prasowego. Autorzy serwisu „wikiduszniki.pl” określają go mianem "bloga". Kwestia statusu prawnego blogów w świetle obowiązujących regulacji prawa prasowego, ze względu na ich niedostosowanie do rzeczywistości internetowej, stanowi przedmiot sporu w doktrynie i orzecznictwie.

Takie wątpliwości pojawiły się także w odniesieniu do strony "wikiduszniki.pl", w związku z czym R., właściciel domeny otrzymał wniosek o ukaranie za wydawanie dziennika bez wymaganej rejestracji. Na portalu, prowadzonym przez "grupę znajomych", którzy w większości publikują anonimowo, pojawiają się notki dotyczące lokalnych problemów gminy Duszniki, w tym krytyczne uwagi pod adresem władz samorządowych. Większość z nich ma charakter bardzo subiektywny, a ich autorzy nie otrzymują za ich przygotowywanie żadnego wynagrodzenia.

Sąd Rejonowy w Szamotułach uznał właściciela domeny „wikiduszniki.pl” winnym niedopełnienia obowiązku rejestracji swojej strony jako dziennika. Zgodnie z art. 45 prawa prasowego jest to wykroczenie, za które grozi grzywna do 5.000 zł. Sąd Rejonowy w Szamotułach odstąpił jednak od wymierzenia kary. Szerzej na temat motywów jakimi kierował się sąd I instancji czytaj: tutaj.

Zdania Sądu Rejonowego nie podzielił Sąd Okręgowy uznając, że bloga nie można zakwalifikować jako dziennika w rozumieniu prawa prasowego. W ustnych motywach wyroku Sąd stwierdził, że „Przepisy są takie, że gdyby pan R. chciał dokonać rejestracji strony wikiduszniki.pl jako dziennika, nie byłoby to możliwe. Nie można mu więc czynić zarzutu z tego, że nie dokonał niemożliwej czynności”. Szerzej na temat ustnych motywów wyroku czytaj: tutaj.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała to postępowanie. Zobacz także wcześniejsze notki o sprawie:
Rozprawa w przedmiocie odpowiedzialności za brak rejestracji bloga
Kolejna rozprawa w sprawie o brak rejestracji bloga
SR w Szamotułach: blog "Wikiduszniki.pl" podlega obowiązkowi rejestracji
W TOK FM o rejestracji blogów

 
Sąd: zwolnienie naczelnego radiowej Jedynki było bezprawne PDF Drukuj
Piątek, 24 Czerwiec 2016 11:14
Sąd w Warszawie wydał dziś wyrok w sprawie Kamila Dąbrowy, byłego redaktora naczelnego radiowej Jedynki. Dziennikarz został zwolniony z pracy po tym jak zarządził nadawanie hymnu Polski i Unii Europejskiej na początku stycznia tego roku. Sąd przyznał dziennikarzowi odszkodowanie za trzy miesięczny okres wypowiedzenia wraz z ustawowymi odsetkami od czasu wniesienia powództwa. Wyrok nie jest prawomocny.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie