Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

MSW odpowiada RPO na wystąpienie w sprawie gazet samorządowych PDF Drukuj
Środa, 15 Czerwiec 2016 08:50
Minister Spraw Wewnętrznych udzielił Rzecznikowi Praw Obywtealskich odpowiedzi na jego wystapienie zawierające postulat wprowadzenia regulacji prawnych, które w sposób jednoznaczny określą zasady wydawania biuletynów informacyjnych przez władze samorządowe wszystkich szczebli. Minister w odpowiedzi wskazał na potrzebę szerszej dyskusji nad problemem podniesionym przez RPO.

W swoim wystąpieniu RPO wskazał, że proceder wydawania prasy przez samorządy lokalne, zwłaszcza na zasadach komercyjnych zagraża wolności słowa, a także prawu obywateli do dostępu do informacji publicznej. W ocenie Rzecznika jednostki samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, a jedynie biuletyny, które zawierają obiektywne informacje, użyteczne dla lokalnej społeczności, publikacje promujące samorząd, a także komunikaty urzędowe.

Z wystąpieniem RPO oraz towarzyszącą mu petycją Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotycząća tej problematy można zapoznać się: tutaj

W odpowiedzi wiceminister Sebastian Chwałek wskazał, że wykładnia przepisów Prawa prasowego wywołuje różnego rodzaju wątpliwości interpretacyjne, co do możliwości wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego.

W ocenie Ministerstwa, ze względu na złożoność tej problematyki warto zaangażować w dyskusję szerszy krąg podmiotów, np. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z odpoweidzią Ministra można zapoznac się: tutaj
 
Projekt nowelizacji przepisów o autoryzacji w Sejmie. Wspólny list HFPC i SGL PDF Drukuj
Wtorek, 12 Wrzesień 2017 15:56

We wtorek 12 września 2017 r. przed sejmową Komisja Kultury i Środków Przekazu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa prasowego, dotyczącego m.in. regulacji autoryzacji wypowiedzi prasowej. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrywany był wspólnie z projektem sejmowej Komisji ds. Petycji, który proponuje usunięcie z Prawa prasowego określeń odwołujących się do ustroju PRL (m.in. Sądy Wojewódzkie, Rady Narodowe).

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych wystosowały wspólny list do Komisji, w którym zwróciły uwagę na dwie kwestię wciąż wzbudzające wątpliwości w projekcie. Projekt z drobnymi poprawkami został jednak skierowany do drugiego czytania.

Więcej…
 
Dziennikarz Al-Jazeera aresztowany za sterowanie dronem PDF Drukuj
Poniedziałek, 02 Marzec 2015 11:23

W Paryżu aresztowano dziennikarza telewizji Al-Jazeera pod zarzutem użycia drona w parku na obrzeżach miasta.

W świetle francuskiego prawa sterowanie dronem jest nielegalne. W październiku ubiegłego roku za sterowanie dronem jeden turysta został zatrzymany na noc w areszcie i ukarany grzywną w wysokości 400 euro.

Zatrzymany dziennikarz to 34-letni obywatel brytyjski pracujący dla międzynarodowej stacji Al- Jazeera, który sterował dronem. Towarzyszyli mu dwaj inni dziennikarze – Brytyjczyk i Belg, którzy pomagali mu w tworzeniu nagrania.

Dotychczas nie wyjaśniono czy zatrzymane dziennikarza ma związek z ostatnią serią nocnych lotów dronów nad Paryżem.


Źródło:
http://www.expatica.com/fr/news/country-news/Al-Jazeera-journalist-in-Paris-court-next-week-for-flying-drone_450666.html

 
RPO zwraca się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. wydawania prasy przez władze samorządowe PDF Drukuj
Poniedziałek, 16 Maj 2016 08:27
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpieniem generalnym z 9 maja 2016 r. (opublikowanym 12 maja) zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z postulatem wprowadzenia regulacji prawnych, które w sposób jednoznaczny określą zasady wydawania biuletynów informacyjnych przez władze samorządowe wszystkich szczebli. Wprowadzenie proponowanych rozwiązań służyć będzie otwartości działania administracji samorządowej. Przyczyni się też do wzrostu zaufania społecznego wobec niej. Jednocześnie wzmocni rolę prasy lokalnej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

RPO wskazał, że proceder wydawania prasy przez samorządy lokalne, zwłaszcza na zasadach komercyjnych zagraża wolności słowa, a także prawu obywateli do dostępu informacji publicznej. W ocenie Rzecznika jednostki samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, a jedynie biuletyny, które zawierają obiektywne informacje, użyteczne dla lokalnej społeczności, publikacje promujące samorząd, a także komunikaty urzędowe.

Z wystąpieniem można zapoznać się: tutaj

Przypomnieć należy, że 11 maja HFPC skierowała do RPO petycję w której zwróciła się zwraca się z prośbą o skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 8 prawa prasowego, który stanowi podstawę prawną wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego gazet innych niż biuletyny informacyjne.

Z petycją HFPC można zapoznać się: tutaj

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie