Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Burza wokół ustawy o radiofonii i telewizji PDF Drukuj
Wtorek, 05 Styczeń 2016 12:41
Przyjęty 30 grudnia ubiegłego roku przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wywołał falę krytyki zarówno ze strony środowisk dziennikarskich jak i organizacji międzynarodowych oraz krajowych. Zmiany przewidują m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa oraz wygaśnięcie mandatów osób obecnie zasiadających w zarządach i radach nadzorczych spółek. Nowelizacja ma być pierwszym krokiem w kierunku przeprowadzenia całościowych reform w zakresie funkcjonowania spółek medialnych, a regulacje, które mają wejść w życie z pominięciem okresu vacatio legis, mają być utrzymane „do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”. Ustawa wciąż czeka na podpis prezydenta.

Nils Muižnieks, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wydał dzisiaj oświadczenie, w którym wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do niepodpisywania nowelizacji. Możemy w nim przeczytać, iż „niepokojącym jest, że ustawa umożliwia rządowi bezpośrednią kontrolę nad mediami publicznymi poprzez umożliwienie obsadzania kierowniczych stanowisk w publicznych radiu i telewizji. Te postanowienia stoją w sprzeczności z standardami Rady Europy, zgodnie z którymi media publiczne powinny pozostać niezależne od wpływów politycznych i ekonomicznych”.

List z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie planowanych reform przesłał do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. W dokumencie podkreślone zostało kluczowe znaczenie pluralizmu i wolności mediów dla demokratycznych społeczeństw państw członkowskich.

Swój sprzeciw wyrazili także przedstawiciele polskich mediów, a także międzynarodowych organizacji zrzeszających przedstawicieli zawodów dziennikarskich, w tym Reporterzy bez Granic, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Europejska Federacja Dziennikarzy iEuropejska Unia Nadawców. List do prezydenta, Andrzeja Dudy przesłał Andrzej Siezieniewski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia z apelem o niedopuszczenie do marginalizacji roli radia publicznego. Krytykę planowanych zmian w listach otwartych skierowanych do marszałka Sejmu przedstawili także Janusz Daszczyński, prezes TVP i Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, wskazując, że zarówno tryb przygotowywania nowelizacji oraz treść ustawy należy uznać za niezgodne z konstytucją.

Po ostrej krytyce ustawy przez organizacje pozarządowe (w tym Helsińską Fundację Praw Człowieka, która przygotowała opinię dotyczącą nowelizacji) głos w sprawie postanowiła zabrać również przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów, Dunja Mijatović, wskazując, że proponowane zmiany mogą prowadzić do powstania zagrożenia dla niezależności i obiektywizmu mediów.

Program Pierwszy Polskiego Radia w ramach protestu nadaje natomiast od 1 stycznia o każdej pełnej godzinie „Mazurka Dąbrowskiego” na przemiennie z „Odą do radości” będącą hymnem Unii Europejskiej.

Zdaniem wiceministra kultury ds. reformy mediów Krzysztofa Czabańskiego projektowane zmiany nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami unijnymi, ani nie odbiegają od dotychczas funkcjonujących politycznych mechanizmów wyboru władz mediów.

 
Sprawa gazet samorządowych będzie przedmiotem prac sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przed wakacjami parlamentarnymi PDF Drukuj
Poniedziałek, 03 Lipiec 2017 11:52
HFPC otrzymała odpowiedź od Krzysztofa Czabańskiego na list apelujący o objęcie pracami sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego. Pismo zostało wystosowane przez HFPC wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych do Elżbiety Kruk, przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W odpowiedzi Krzysztof Czabański zapowiedział, że sprawa wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych będzie przedmiotem prac Komisji przed wakacjami parlamentarnymi. Jednocześnie poseł zadeklarował, że będzie popierał propozycje przedstawione w apelu HFPC i SGL.

Więcej…
 
Ataki na ukraińskie media PDF Drukuj
Piątek, 11 Kwiecień 2014 09:18

Sytuacja dziennikarzy na Ukrainie nie polepsza się. W wyniku zamieszek na wschodzie kraju zaatakowanych zostało kilka regionalnych stacji i reporterów w Doniecku, Charkowie oraz Ługańsku.

„Dziennikarze muszą wykonywać swoją pracę w pełnym bezpieczeństwie i bez konieczności wybierania między jedną a drugą stroną sporu. Wzywamy wszystkie strony konfliktu do poszanowania pracy mediów. Ukraińskie władze mają obowiązek chronić dziennikarzy i postawić przed wymiarem sprawiedliwości wszystkich tych, którzy ich atakują”- powiedział Johann Bihr, dyrektor biura prasowego Reporterów bez Granic ds. Europy Wschodniej i Azji Centralnej.

Wieczorem 7 kwietnia około 50 działaczy prorosyjskich wtargnęło do siedziby telewizji ATN w Charkowie. Zniszczyli sprzęt komputerowy, notatki i pliki dziennikarzy, ogłaszając, że przejmują kontrolę nad stacją. Kazali także wznowić nadawanie programów prorosyjskich i grozili właścicielowi stacji Olegowi Yuhtu.

Nieudany atak na telewizje regionalne miał też miejsce w Doniecku, gdzie grupa zamaskowanych mężczyzn próbowała wtargnąć do siedziby IRTA TV. Ochroniarzom budynku udało się jednak ich zatrzymać.

Dziennikarze ukraińscy są również często atakowani podczas pracy w terenie. W czasie przygotowywania reportażu ukraiński dziennikarz telewizyjny Grigori Pirlik był nękany przez grupę działaczy prorosyjskich. W podobnych okolicznościach uderzony został w głowę kamerzysta regionalnej stacji, Aleksiej Movsenian. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie tych incydentów, traktując je jako „umyślne utrudnianie działalności zawodowej dziennikarza” na podstawie artykułu 171 kodeksu karnego.

8 kwietnia w Charkowie odbył się protest dziennikarzy, domagających się swobodnego pracowania. Krajowy Związek Dziennikarzy i Unia Niezależnych Mediów wydała wspólne oświadczenie, podkreślając potrzebę zapewnienia skutecznej ochrony dziennikarzy przez władzę.                                                                      .

Źródło:

https://en.rsf.org/ukraine-media-targeted-in-eastern-ukraine-10-04-2014,46127.html

 
Europejska Unia Nadawców i Reporterzy bez Granic krytycznie o planowanej reformie mediów w Polsce PDF Drukuj
Poniedziałek, 21 Grudzień 2015 09:17
Europejska Unia Nadawców, a także berliński oddział Reporterów bez Granic krytycznie odniosły się do przygotowywanej w Polsce reformy mediów. Według doniesień prasowych do końca grudnia do Sejmu ma trafić projekt ustawy, który zakłada przekształcenie mediów publicznych w media narodowe. Ponadto Telewizja Polska i Polskie Radio mają zmienić się ze spółek prawa handlowego w instytucje kultury. Ich władze mają zostać wskazane przez nowoutworzoną Radę Mediów Narodowych.

Jean-Paul Philippot, przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców skierował do premier Beaty Szydło list w otwarty, w którym stwierdził, że „nasze największe obawy są związane z prasowymi doniesieniami, że rząd planuje pospiesznie wprowadzić strukturalne i personalne zmiany dotyczące zarządzania TVP i PR bez właściwiej demokratycznej debaty i konsultacji z odpowiednimi interesariuszami. Takie działania byłyby niewątpliwie krokiem wstecz dla polskiego systemu medialnego i odwróciłyby dotychczasowy pozytywny trend (obserwowany) od upadku komunizmu w Polsce”. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański, który odpowiedzialny jest za reformę mediów w odpowiedzi na te zarzuty powiedział, że organizacja opierała się jedynie na pogłoskach i nie kierowała się faktyczną znajomością sytuacji w Polsce.

Reporterzy bez Granic wydali natomiast oświadczenie, w którym napisali, że „uważamy za alarmujące, że po Węgrzech teraz również w Polsce prawicowo-narodowy rząd chce zmieniać system medialny od podstaw i bezpardonowo próbuje ograniczyć krytyczne dziennikarstwo oraz reporterów, chcąc im zamknąć usta”.

Europejska Unia Nadawców skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne z wielu krajów w celu wspólnej produkcji audycji i wymiany programów. Reporterzy bez Granic są natomiast pozarządową organizacją propagującą wolność prasy na całym świecie.

Źródła: Press, WirtualneMedia, Wprost

 
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie