Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Opinia HFPC o projekcie nowelizacji prawa prasowego zmieniającego regulację autoryzacji PDF Drukuj
Wtorek, 28 Luty 2017 09:50
HFPC przedstawiła uwagi w sprawie projektu nowelizacji prawa prasowego, przewidującego zmianę regulacji instytucji autoryzacji wypowiedzi prasowej (art. 14 ust 2 i 49 prawa prasowego). Zdaniem HFPC, biorąc pod uwagę obecne przepisy, zaproponowane zmiany  idą w pozytywnym kierunku, lecz wciąż nie gwarantują w pełni standardów swobody wypowiedzi.

Planowana nowelizacja ma na celu wykonanie wyroku ETPC z 2011 r. w sprawie Wizerkaniuk p. Polsce. W wyroku tym Trybunał skrytykował obecnie obowiązujące przepisy prawa prasowego dotyczące autoryzacji. „Podjęcie prac nad nowelizacją zmierzającą do wykonania wyroku Trybunału należy ocenić pozytywnie. Jednocześnie proponowane zmiany są naszym zdaniem niewystarczające z punktu widzenia ochrony swobody wypowiedzi i nie wdrażają w pełni standardów wypracowanych przez ETPC” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC.

Więcej…
 
Reporterzy bez granic alarmują: krytyczny stan wolności mediów na Krymie PDF Drukuj
Wtorek, 11 Marzec 2014 11:31

Reporterzy bez Granic potępiają stosowanie coraz większej cenzury na Krymie. Na południowym półwyspie Ukrainy media informacyjne zostały zamknięte, a dziennikarze czują się  prześladowani i zagrożeni.

-Media na Krymie poddawane są kompletnie arbitralnym działaniom i decyzjom - powiedział sekretarz generalny Reporterów bez Granic Christophe Deloire. -W czasie, kiedy cały świat śledzi wydarzenia na Krymie, Ci którzy kontrolują ten region, mają obowiązek pozwolić lokalnym i zagranicznym dziennikarzom wykonywać ich pracę. Przeszkody i cenzura ze strony władzy są nie do zaakceptowania- dodał Deloire.

Sygnały ukraińskich stacji telewizyjnych  1+1 i Kanału 5 zostały ucięte blisko tydzień temu. W tym czasie lokalną stację Chernomorka zastąpiła  rosyjska telewizja Rossiya 24. The Kyiv Post napisał, że to dzieło uzbrojonych mężczyzn, którzy przejęli siedzibę nadawczą radia i telewizji w Symferopolu, stolicy Krymu.

Na krymskich ulicach cały czas powstają incydenty z udziałem dziennikarzy. W nocy z 7/8 marca reporterzy ukraińskiej stacji telewizyjnej Inter zostali pobici przez członków krymskiej samoobrony przed jednostką wojskową w Sewastopolu. Sytuacja jest groźniejsza niż była i niestety nic nie wskazuje na to, by miała się polepszyć.

Jewgienij Fiodorow, parlamentarny przedstawiciel partii rządzącej Jedna Rosja ogłosił w Moskwie, że zamierza przedstawić projekt ustawy, która pozwoli na aresztowanie kierownictwa mediów lub redaktorów, którzy rozpowszechniają "antyrosyjskie kłamliwe informacje". -Proponowana ustawa będzie również wpływać na obsługę medialną imprez odbywających się poza granicami Rosji-powiedział.

Warto dodać, że 4 marca w Kijowie  TV kablowa i dostawca usług internetowych Lanet zatrzymał przenoszenie sygnałów z trzech rosyjskich stacji telewizyjnych - Pervy Kanal, RTR-Planeta oraz NTV Mir  tłumacząc, że "nadawały one agresywną propagandę, wzywającą do wojny i rozprzestrzeniania nienawiści."

Dzień przed tym wydarzeniem, Nikołaj Tomenko, przewodniczący komisji parlamentarnej w sprawie wolności wypowiedzi i informacji, zwrócił się do służb wywiadowczych w celu określenia, czy stacje te naruszyły prawo ukraińskie.

Źródło:
http://en.rsf.org/ukraine-freedom-of-information-in-dire-07-03-2014,45960.html 
Cena prawdy w dziennikarstwie śledczym PDF Drukuj
Środa, 04 Listopad 2015 08:56

W warszawskich Złotych Tarasach 3 listopada tego roku odbyła się konferencja „Jak wiele możesz poświęcić? Cena prawdy w dziennikarstwie śledczym”. Prelegentami byli dziennikarze nie tylko z Polski, ale także z Rosji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Przybliżyli oni niebezpieczeństwa jakie wiążą się z wykonywaniem ich zawodu.

Andriej Lipski zastępca reaktora naczelnego rosyjskiej „Nowej Gaziety” powiedział: „w latach 2004-2014 zginęło 101 dziennikarzy, w tym 31 w związku z prowadzoną działalnością zawodową. W 2014 r.  ponad 50 dziennikarzy zostało zaatakowanych. 51 razy dziennikarze byli zatrzymywani przez policję, FSB i inne służby. Zastraszanie dziennikarzy jest w Rosji powszechne”. Również w Polsce dziennikarze poddawani są różnego rodzaju naciskom, aczkolwiek nie są one aż tak drastyczne (nie należy jednak zapominać o sprawie zamordowanego w latach 90 redaktora Jarosława Ziętary, a także zabójstwie Łukasza Masiaka). Głównie grożą im procesy sądowe, zarówno karne o zniesławienie, jak i cywilne dotyczące ochrony dóbr osobistych. Wojciech Cieśla, który na łamach Newsweeka opisał głośną sprawę szefa Solidarności Piotra Dudy, przyznał, że pochłaniają one bardzo dużo czasu, który poświęcony mógłby zostać na pracę nad innymi historiami. Jak jednak zauważyła Bianka Mikołajewska, problemy polskich dziennikarze są niczym w porównaniu z tym, z czym muszą zmagać się ci pracujący w Rosji, czy na Ukrainie.

Więcej o konferencji można przeczytać tutaj.

 
HFPC i SGL apelują do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o włączenie problemu gazet samorządowych do planu prac Komisji PDF Drukuj
Wtorek, 21 Luty 2017 12:17

HFPC wspólnie ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych zwróciła się do przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Elżbiety Kruk, z prośbą o objęcie pracami komisji problemu wydawania gazet przez jednostki samorządu terytorialnego.

„W ocenie inicjatorów apelu praktyka wydawania gazet samorządowych jest niezgodna z obowiązującym prawem, w szczególności z konstytucyjnie zagwarantowanymi prawami do wolności wypowiedzi, informacji publicznej oraz prowadzenia działalności gospodarczej, a także konstytucyjną zasadą pomocniczości” – podkreśla Adam Ploszka, prawnik HFPC.

HFPC praz SGL na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie sygnalizowały władzom publicznym ten problem. Ostatnio HFPC wystąpiła z petycją do Rzecznika Praw Obywatelskich, w której wnosiła o zakwestionowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym art. 8 prawa prasowego, mającego stanowić podstawę dla wydawania gazet przez samorządy.

Równolegle RPO zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wystąpieniem generalnym wskazującym na istnienie tego problemu, w którym wnioskował o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej. W odpowiedzi minister zasugerował włączenie do dyskusji szerszego kręgu podmiotów, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niestety, nie zostały podjęte żadne starania, aby takie rozmowy doszły do skutku. W związku z tym HFPC i SGL zwracają się z prośbą o stworzenie forum dla dyskusji o prasie wydawanej przez samorządy na jednym z posiedzeń sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Z wystąpieniem można zapoznać się tutaj.

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie