TVP naruszyła sądowy zakaz pokazywania wizerunku Drukuj
Wpisany przez Wiktoria   
Niedziela, 05 Grudzień 2010 22:54
TVP ma zapłacić 160 tys. zł zadośćuczynienia Cezaremu F. - świadkowi głośnego zabójstwa Grzegorza Przemyka przez MO w 1983 r. - za pokazywanie, wbrew wcześniejszemu sądowemu zakazowi, jego wizerunku bez jego zgody.

Orzekł tak w piątek Sąd Najwyższy, który uwzględnił kasację Cezarego F. w jego cywilnym procesie wobec TVP i podwyższył z 80 do 160 tys. zł kwotę zadośćuczynienia zasądzoną przez sądy dwóch instancji. Jednocześnie SN ostatecznie oddalił pozostałe roszczenia F. wobec TVP.

F., przyjaciel Przemyka, był świadkiem jednej z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL: śmiertelnego pobicia 19-latka przez milicjantów w warszawskim komisariacie w maju 1983 r. Władze zrobiły wtedy wszystko, by uwolnić od winy milicjantów. W ramach tych działań SB m.in. zastraszała Cezarego F. Próbowano go skompromitować, wcielić do wojska, namawiano do wyjazdu za granicę, otoczono gronem agentów. Był pomysł, żeby upozorować jego wypadek samochodowy.

W 1997 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie zakazał TVP publikowania danych personalnych i wizerunku F. W ówczesnym cywilnym procesie domagał się on, aby TVP zaprzestała tego, przeprosiła go i zapłaciła 250 tys. zł zadośćuczynienia (przyznano mu 50 tys. zł).


Pomimo tego zakazu, TVP wiele razy pokazała wizerunek powoda, np. na filmie z tzw. okazania z 1983 r., gdy F. pokazano kilkuset milicjantów, wśród których miał on rozpoznać tych, którzy bili Przemyka.
W ponownym procesie F. zażądał za takie działania TVP z lat 1997-2001 miliona zł zadośćuczynienia oraz 5 tys. zł miesięcznej renty.

Źródło: Tokfm.pl ( 3 grudnia 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8761070,TVP_ma_zaplacic_160_tys__zl_swiadkowi_zabojstwa_Przemyka.html
LAST_UPDATED2