Kazimierz Olejnk
poniedziałek, 21 grudnia 2009 07:43

 

Data urodzenia: Józefów (województwo wielkopolskie)

Miejsce urodzenia: Pabianice

Pełniona obecnie funkcja: Prokurator Prokuratury Krajowej.

 

Biografia

 

Kandydat ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w 1982 r.  Następnie rozpoczął aplikację prokuratorską.

W 1988 r. został powołany na Prokuratora Rejonowego w Pabianicach.  W 1993 r. objął stanowisko Naczelnika Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Od 1995 r. tworzył, a następnie kierował Wydziałem do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, pełniąc jednocześnie funkcję Zastępcy Prokuratora Okręgowego.

W 2000 r. Kazimierz Olejnik został powołany na stanowisko Prokuratora Okręgowego, a w 2001 r. na stanowisko Prokuratora Apelacyjnego w Łodzi. Kierował wówczas m. in. zespołem prokuratorów, który pracował nad rozbiciem grupy przestępczej zwanej „łódzką ośmiornicą”.  

W 2003 r. Prezes Rady Ministrów Leszek Miller na wniosek Ministra Sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka powołał Kazimierza Olejnika na stanowisko Prokuratora Krajowego – Zastępcy Prokuratora Generalnego. Pełniąc tę funkcję, Kazimierz Olejnik nadzorował śledztwa dotyczące m.in. „sprawy Rywina” oraz „afery starachowickiej”.

W 2006 r. Kandydat został przeniesiony w stan spoczynku na skutek wypadku samochodowego, któremu uległ w 2005 r. Dnia 27.XI.2009 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości - Krzysztofa Kwiatkowskiego, Kandydat został przywrócony do czynnej służby, na stanowisku prokuratora Prokuratury Krajowej.

W czasie studiów Kazimierz Olejnik należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Od 1980 roku był członkiem PZPR. Od 2003 r. należy do Stowarzyszenia Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kandydat został odznaczony Brązowym oraz Złotym Krzyżem Zasługi. 

 

pokaż pełny profil 

 

 

 

Aktualności