Obywatelski Monitoring Kandydatów na Prokuratora Generalnego - o projekcie
czwartek, 17 grudnia 2009 18:55

 

W dniu 31 marca 2010 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze, która wprowadzi istotne zmiany w organizacji pracy tej instytucji. Na mocy nowej ustawy zostaną m. in. rozdzielone funkcje Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego. Przyszły Prokurator Generalny, urzędujący w warunkach dużej niezależności od władzy wykonawczej, będzie odgrywał niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu Państwa. Jednocześnie, wybór kompetentnego kandydata z pewnością znacząco wpłynie na wewnętrzną reformę prokuratury.

Ponieważ, po raz pierwszy zwierzchnik prokuratorów zostanie wyłoniony w drodze konkursu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju podjęły inicjatywę przeprowadzenia programu „Obywatelskiego Monitoringu Kandydatów na Prokuratora Generalnego”. W naszym przekonaniu, proces wyboru odpowiedniej kandydatury na ten urząd powinien przebiegać w sposób w pełni przejrzysty oraz dokonać się w oparciu o obiektywną ocenę kwalifikacji zgłoszonych kandydatów. Chcielibyśmy także umożliwić aktywny udział w debacie publicznej na ten temat różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym zajmującym się problematyką prawną.

„OMKPG” nawiązuje do zrealizowanego w 2007 roku programu „Obywatelskiego Monitoringu Kandydatów na Sędziów”  (http://www.monitoringsedziow.org.pl/), nad którym HFPC pracowała wspólnie z Fundacją Batorego oraz Polską Sekcją Międzynarodowej Komisji Prawników. Podobnie jak wtedy, celem naszego projektu nie jest dokonanie końcowej oceny kompetencji poszczególnych kandydatów. Zależy nam jedynie, aby w rzetelny sposób zaprezentować zgłoszone kandydatury opinii publicznej. W ramach projektu planujemy zatem przede wszystkim gromadzenie informacji o kandydatach oraz przedstawianie zebranej wiedzy za pośrednictwem bieżąco uzupełnianego serwisu internetowego. Ponadto, będziemy śledzić przebieg wyborów, m.in. uczestnicząc w publicznym wysłuchaniu kandydatów przed Krajową Radą Sądownictwa. Rozważamy także przeprowadzenie uzupełniającej debaty z udziałem osób ubiegających się o stanowisko Prokuratora Generalnego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i mediów.

Chcielibyśmy, aby nasze działania przyczyniły się do wyboru najlepszego kandydata.

 


 

Nadzór merytoryczny nad Projektem:


dr Adam Bodnar                                 Jarosław Bełdowski                                                       Koordynator Projektu: Dorota Głowacka

Sekretarz Zarządu                                   Prezes Zarządu                                                    Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Forum Obywatelskiego Rozwoju

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 


 

 

Aktualności